Güncel

Starbucks mağazalarını kapatıyor

Kahve zinciri Starbucks, ABD'deki mağazalarının tamamını 29 Mayıs Salı günü öğleden sonra yarım günlüğüne kapatıyor.

Starbucks mağazalarını kapatacak!

ABD'li uluslararası kahve zinciri Starbucks, ülke genelindeki 8 binden fazla mağazasının 29 Mayıs Salı günü öğleden sonra "ırkçılık ön yargısı" eğitimi için kapalı olacağını açıkladı. Starbucks'tan yapılan açıklamada, kararla ilgili olarak, "mağazalarda ayrımcılığı önleyici ırkçılık ön yargısı eğitimi verileceği" bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, söz konusu eğitimin şirketin 175 binden fazla çalışanını kapsayacağı bilgisine yer verildi.

Ne olmuştu?

Geçen perşembe günü ABD'nin Philadelphia kentindeki bir Starbucks mağazasında iki siyahi Amerikalı "izinsiz giriş" iddiasıyla tutuklanmıştı. Olayın ardından söz konusu mağazanın önünde protestolar yaşanmış, olay sosyal medyada geniş tepki toplamıştı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Starbucks CEO'su Kevin Johnson, "Son birkaç günü Philadelphia halkını dinleyerek, neleri yanlış yaptığımızı ve bunları düzeltmek için neler yapmamız gerektiğini öğrenerek geçirdim." ifadelerini kullandı.

Olayın sebebi olarak iki siyahi vatandaşın hiçbir şey ısmarlamadan mağazada oturması gösterilmişti. Ancak Starbucks mağazalarında genelde bir şey ısmarlamadan da oturmanın mümkün olduğu bilinen bir gerçek. Hatta şirket bu tavırları ile biliniyor ve tanınıyor. Ancak yapılan davranışın kahve zincirine gelen kişilerin ten rengi ile ilgili olduğu iddia ediliyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.