İnternet

Starbucks Wi-Fi ağını hacklediler ve Bitcoin madenciliği yaptılar!

Arjantin’de bir Starbucks'ın WiFi ağını hackleyip bilgisayarları Bitcoin madenciliği için kullandılar.

Starbucks müşteri bilgisayarlarını Bitcoin için kullandılar!

Arjantin’de hackerlar Bitcoin kazanmak için ilginç bir yöntem bulmuşlar. Bir Starbucks şubesinin Wi-Fi ağını hackleyerek müşterilerin bilgisayarlarından Bitcoin madenciliği yaptılar.

Buenos Aires’te yaşanan durum Stensul CEO’su Noah Dinkin tarafından farkedildi. Sonrasında Dinkin’in tweetine cevap veren Starbucks olayla ilgili araştırmanın sürdüğünü ve açığın kapanması için çalışmaların devam ettiğini söylediler.

Bitcoin madenciliği yapmak için müşterilerin bilgisayarının kullanılması üzerine çok büyük tepki toplayan Starbucks, olayın sadece bir şubede gerçekleştiğini ve Wi-Fi ağlarının mağaza kontrolünde olmadığını söyledi. 

Hi @Starbucks @StarbucksAr did you know that your in-store wifi provider in Buenos Aires forces a 10 second delay when you first connect to the wifi so it can mine bitcoin using a customer's laptop? Feels a little off-brand.. cc @GMFlickinger pic.twitter.com/VkVVdSfUtT

— Noah Dinkin (@imnoah) 2 Aralık 2017

Hackerların madencilik yapmak için tek hedefi Starbucks değil. Para transferi yapan bir şirket olan Wyre’ın CEO’su Michael Dunworth madencilik yapmak için hackerların neden başka siteleri hacklediğini açıkladı.

Yaptığı açıklamalarda Bitcoin madenciliği yapabilmek için yoğun işlemci gücü gerektiği ve daha fazla bilgisayarın kazancı katlayacağını söyleyen Dunworth, Subaru ve UFC'nin de daha önce hackerların kurbanı olduğunu söyledi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.