Güncel

Stephen Hawking'in ses kaydı kara deliğe gönderildi

Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden ünlü fizikçi Stephen Hawking'in ses kaydı kendisini meşhur eden kara deliğe gönderildi.

Stephen Hawking'in ses kaydı kara deliğe gönderildi

Ünlü fizikçi Stephen Hawking, mücadele ile geçen hayatı, her türlü zorluğ rağmen yaşama tutunması ile bilinen bir bilim insanıydı. Geçen mart ayında aramızdan ayrılan Hawking'in en büyük hayali ile uzaya çıkmaktı. Hastalığı ve diğer sebeplerden dolayı gerçekleştirilemeyen bu hayal kısmen de olsa sağlanmış gibi görünüyor. 

Stephen Hawking'in ses kaydı uzaya gönderildi

Fizikçi Stephen Hawking'in en büyük hayali olan uzaya gitmek kısmen de olsa gerçekleştirildi. Bu yıl mart ayında hayatını kaybeden ünlü fizikçinin ses kaydı kullanılarak hazırlanan ve Yunan besteci Vangelis'in hazırladığı 6 dakika uzunluğundaki şarkı, İspanya'da gerçekleşen bir anma töreni esnasında ESA'nın (Avrupa Uzay Ajansı) bir uydusu ile uzaya, bir karadeliğe gönderildi. Karadeliğin adı 1A 0620-00 ve dünyamızdan 3500 ışık yılı uzaklıkta bulunuyor. 

Bu karadeliğin bir özelliği ise Stephen Hawking tarafından keşfedilmiş ve bu yönüyle fizikçiyi ünlü yapan bir uzay cismi olması. Özellikle karadelikler konusunda çalışmaları bulunan fizikçinin sesini de içeren şarkının bu uzay cismine ulaşması 3 bin 500 yıl sürecek. Yapılan çalışma sayesinde ünlü fizikçinin onurlandırılması amaçlanıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.