Güncel

Steve Jobs'un kızına göre babası şeytanlaştı

Apple'ın kurucusu olan Steve Jobs'un kızı Lisa'nın Small Fray isimli kitabı eylül ayında çıkıyor. Kitapta Jobs'un kızı ile olan ilişkisi anlatılırken Lisa babasını başarı yakaladıkça şeytanlaşan bir insan olarak tanımlıyor.


1 trilyon dolar piyasa değerine ulaşan ilk teknoloji şirketi olarak tarihe geçen Apple’ın kurucusu Steve Jobs’un hayatıyla ilgili yeni detaylar ortaya çıktı. 55 yaşındayken kanserden hayatını kaybeden Jobs’un kızı Lisa Brennan Jobs, babasıyla olan zorlu ilişkisini anlattığı “Small Fray” isimli bir kitap yazdı. Kitapta babasının hayatının son dönemlerine ışık tuttuğunu belirtilen Brennan Jobs, Apple kurucusunu başarı yakaladıkça şeytanlaşan bir insan olarak tanımladı.

Steve Jobs'un kızına göre babası şeytanlaştı

Jobs’un 1978 yılında, kız arkadaşı Chrisann Brennan ile birlikteliğinden dünyaya gelen kızı Lisa Brennan Jobs 4 Eylül’de çıkacak kitabı Small Fry’da babası tarafından reddedilişini ve onunla yaşadığı karmaşık ilişkiyi anlattı. “Varlığım onu mahvediyordu. Benim içinse tam tersiydi. Ona ne kadar yakınsam o kadar güvenli hissediyordum, o bu dünyanın bir parçasıydı ve benim ışığa yakınlaşmamı kolaylaştırıyordu” diyen Brennan Jobs, babasının kendisinden yıllarca sakladığı bazı sırları sonradan öğrendiğini söyledi.

Lisa Brennan Jobs, Steve Jobs, Smal Fray

Bir ressam olan annesi Chrisann Brennan ile babasının birlikteliğinin evlilik dışı olduğu için, Jobs’un kendisini ve annesini kolaylıkla reddedebildiğini aktaran Brennan Jobs sözlerine şöyle devam etti: “Elbette ikisinin de mutlu olduğu zamanlar vardı. Annem bana hamileyken, ikisi bir isim kitapçığı alıp, bir parktaki banka oturdular. Sayfalarını karıştırdıklarında akıllarındaki ismi bir türlü bulamadılar. O sırada annem Lisa adını önerdi ve babam bunu kabul etti.”

Brennan Jobs, babasının Apple’ın ürettiği Lisa isimli ilk kişisel bigisayarına kendi ismini verdiğini ise sürekli inkar ettiğini açıkladı. “Bu hikaye bana ve kişiliğime dokunmuştu. Bilgisayarları önemsemedim. Onlar plastik kasalar içinde sabit metal parçalara ve parıltılı çizgilere sahiptiler. Çocukken bu bilgisayar sayesinde babama bağlı olmayı hissetmek güzeldi. Bu, her ne kadar istemesem de, bir şekilde bu dünyaya ve makinelere de bağlandığım anlamına geliyordu. Hepsinin bir parçasıydım.”

Brennan Jobs, yazdığı kitapta 2011 yılında 56 yaşındayken hayatını kaybeden babasının son zamanlarında da kendisine aksi davranmaya devam ettiğini bildirdi.

Başarıyı yakaladıkça şeytanlaşıyordu

“Onu ziyarete gitmiştim. Bana tuvalet gibi koktuğumu söyledi. Kullandığım gül kokulu sprey yüzünden kanser olduğunu ima etti. Bir keresinde ise işi bittikten sonra Porsche’sini alıp alamayacağını sordum. Keskin bir ses tonuyla bana 'Hiçbir şey almayacaksın, beni anladın mı?' dedi.”

Yıllarca Lisa'nın kızı olduğunu inkar etti

Steve Jobs, kızı Lisa Brennan Jobs’u 9 yaşındayken kabul etti ve ondan özür diledi. Jobs'un kendisini kabul edene kadar 6 kez zorla DNA testine götürüldüğünü belirten 40 yaşındaki gazeteci-yazar, babasıyla hayatı boyunca inişli-çıkışlı bir ilişkisi olduğunu sözlerine ekledi. Brennan Jobs, Apple kurucusunu başarı yakaladıkça şeytanlaşan bir insan olarak tanımladı.

Steve Jobs kimdir?

Steven Paul Jobs, 24 Şubat 1955'te San Fransisco'da doğdu. Biyolojik babası Abdulfettah John Sandali ile biyolojik annesi Joanne Schieble, Steven'ı Paul ve Clara Jobs çiftine evlatlık verdi. Kaliforniya Cupertino Lisesi'ne devam eden Steve, okul saatleri dışında Palo Alto'da bulunan Hewlett-Packard merkezindeki derslere katıldı. Kısa süre sonra aynı yerde yaz stajına kabul edildi ve Steve Wozniak ile birlikte çalıştı. Tanıştıklarında Wozniak 21, Jobs ise 16 yaşındaydı.

1972 yılında Portland, Oregon'daki Reed Koleji'nde okumaya başladı fakat ilk dönemin sonunda okulu bıraktı. Arkadaşı Steve Wozniak ile zamanın ünlü oyun üreticilerinden olan Atari Inc'de oyun tasarımcısı olarak çalışmaya başladı. Aynı zamanda Homebrew Computer Club (Ev Yapımı Bilgisayar Kulübü) ile tanışan ikili sürekli olarak bu kulübün düzenlediği toplantılara katıldı. Bu toplantılardan çok etkilenen ikili 1976 yılında Jobs'un evinin garajında Apple'ı kurdular. Şirketi kurduklarında Jobs 21, Wozniak ise 26 yaşındaydı.

Piyasaya sürdükleri ilk bilgisayar olan Apple I 666.66 dolardan satışa sunuldu. Aradan 1 yıl geçtikten sonra Apple II piyasaya sunuldu ve bu bilgisayar sayesinde şirketin bilgisayar piyasasındaki yeri sağlamlaşmaya başladı. Apple, 1980 yılında halka açılmış ve aynı yıl Apple III piyasaya sürülmüştür. Bu 3 bilgisayarın üretimi sırasında, ne bankalardan ne de başka şirketlerden destek alamayan ikili, minibüslerini ve hesap makinelerini satarak kısıtlı imkanlarla çok şey başarılabileceğini kanıtlamışlardır.

Apple'ın halka arzından sonra büyümeyi hızlandırmak isteyen Steve Jobs, 1983 yılında John Sculley'i (Pepsi Cola'nın o zamanki CEO'su) "Ömrünün sonuna kadar şekerli su mu satmak istiyorsun yoksa Dünya'yı mı değiştirmek istiyorsun?" diyerek ikna etmiş ve Apple'ın CEO'su yapmıştır.

Bu gelişmeler sırasında özel hayatını da ihmal etmeyen Jobs'un, 1978 yılında evlilik dışı bir kız çocuğu olmuş ve kızının adını Lisa Jobs koymuştur. Daha sonra 1991 yılında Laurene Powell ile evlenen Steve Jobs'un, bu evlilikten 3 çocuğu olmuştur. 5 Ekim 2011 tarihinde hayata gözlerini yuman Steve Jobs'un ölüm sebebi Pankreas kanseridir.

Öldüğü yıl Steve Jobs'un serveti yaklaşık olarak 17 milyar dolardı. Steve Jobs öldükten sonra serveti eşine kalmış ve Laurene Powell kendisine kalan bu mirasla Dünya'nın en zengin 6. kadını olmuştur.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.