Substack, Nazi yanlısı haber bültenlerini kaldırdı

Haber bülteni platformu Substack, içerik denetleme kuralları konusunda haftalardır süren baskının ardından "bazı" Nazi yanlısı yayınları platformundan kaldırdı.

Substack, Nazi yanlısı haber bültenlerini kaldırdı

Yayından kaldırılanlar arasında, haberi ilk bildiren Platformer tarafından şirkete işaretlenen beş haber bülteni de yer alıyor.

Bu hamle, haber bülteni şirketinin beyaz milliyetçi ve Nazi yanlısı görüşleri destekleyen yayınları kaldırmayı defalarca reddetmesinin ardından üzerindeki baskının arttığı bir dönemde geldi. Kasım ayında The Atlantic, Substack'ta "beyazların üstünlüğünü savunan çok sayıda, neo-Konfederasyoncu ve açıkça Nazi haber bülteni" bulduğunu ve bunların bazılarının yazarları tarafından paraya çevrildiğini bildirmişti.

Substack, Nazi yanlısı haber bültenlerini kaldırdı

En son ve biraz da kafa karıştırıcı değişiklikle Substack artık "bazı yayınları" kaldırdığını ancak temel kurallarını değiştirmediğini söylüyor. Substack'ın kurucuları Platformer'a yaptıkları açıklamada, soruşturmanın "bildirilen altı yayından beşinin, korunan sınıflara dayalı şiddete teşviki yasaklayan mevcut içerik yönergelerimizi gerçekten ihlal ettiğini ortaya çıkardığını" söyledi. Kurucular, "Substack kullanıcılarının platformdaki kendi deneyimlerinin şartlarını belirleyip hassaslaştırabilmesi için" yeni denetleme araçları üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Bu arada, bazı önde gelen haber bülteni yazarları protesto amacıyla platformu çoktan terk etti ve ücretli aboneleri arasında iptallerin yaşandığını bildirdi. Şirketin son ılımlı tutumunun, kendisini eleştirenleri rahatlatmaya yetip yetmeyeceği belirsiz. Platformer'ı yöneten Casey Newton'un belirttiği gibi, "Bu sorun, şirketin mevcut politika yönergelerini ihlal eden küçük yayın grubunun ötesine geçen endişeleri artırdı."