Süt ürünlerine dev zam geliyor!

Süt ürünlerine gelecek olan zam vatandaşın tepkisini çekecek. Süt, peynir ve yoğurt ürünlerine ciddi anlamda zam gelmesi bekleniyor. İşte detaylar.

Süt ürünlerine dev zam geliyor!

Ulusal Süt Konseyi kullanıcıları üzecek bir haber duyurdu. Buna göre süt fiyatlarına zam geliyor. Yönetim kurulu kararına göre soğutulmuş çiğ sütün litre fiyatı 3,2 TL'den 4,7 TL'ye çıkarılıyor. 8 Aralık itibariyle yeni zamlar geçerli olacak. Süt ürünlerinde Yüzde 46'lık zam yaşanacak.

Süte en son 1 Temmuz'da zam yapılmıştı. Bu yeni zamın ardından mevcut fiyatların yeni yıla kadar geçerli olması bekleniyordu. Ancak durum böyle olmadı. Dolar ve TL kurunda yaşananlar ne yazık ki yeni bir zammı daha beraberinde getirdi.

Süt ürünlerine dev zam geliyor!

süt

 Ulusal Süt Konseyi, dün yaptığı açıklamayla çiğ süt üretim maliyetinde artışlar yaşandığını duyurdu. Karar metninde "Bilindiği üzere 16.06.2021 tarihinde 1 Temmuz 2021 – 31 Aralık 2021 tarihleri arasında kalite esaslı soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatını 3,20 TL/Litre olarak belirlenmişti. Çiğ süt üretim maliyetinde yaşanan artış sebebiyle Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatını belirlemek üzere 29.11.2021 tarihinde toplanmıştır. Bu kapsamda 08 Aralık 2021 tarihinden geçerli olmak üzere soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatı (çiğ süt destek primi hariç) 4,70 TL/Litre olarak belirlenmiştir.Soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatında; 2019/64 sayılı Çiğ İnek Sütünün Sınıflandırılmasına İlişkin Tebliği ile belirlenen A Sınıfı çiğ sütün dönemine ait protein ve yağ değerleri baz alınacaktır. Baz alınan yağ ve protein oranlarındaki her bir dizyem (0,1’lik değişim) için ± 7 Kuruş fark uygulanacaktır. Ulusal Süt Konseyi, çiğ sütün üretim maliyetinde öngörülmeyen değişimler görülmesi durumunda yeniden toplanıp karar verecektir." ifadeleri kullanıldı.