Süveyş Kanalı tıkanması telefon piyasasını etkiler mi? Stok sorunu kapıda!

Süveyş Kanalı'nı tıkayan Evergreen şirketinin Ever Given gemisi, telefon pazarını olumsuz etkileyecek. Stok sorunu ve fahiş fiyatlar kapıda!

Süveyş Kanalı tıkanması telefon piyasasını etkiler mi? Stok sorunu kapıda!

Dünyanın en önemli su yollarından biri olan Süveyş Kanalı'nın Panama'ya kayıtlı EverGreen şirketinin gemisi Ever Given, kanalı tıkamıştı. Tüm sevkiyatları sekteye uğratan bu olayın telefon pazarını etkileyeceği ortaya çıktı. Ever Given gemisi kurtarıldı ancak bu kurtarılma sevkiyatların aksamasını engelleyemeyecek.

Kızıldeniz'i Akdeniz'e bağlayan, Asya'dan Avrupa'ya 200 km'lik bir kestirme yol olan kanalın her iki tarafında yüzlerce gemiyi beklemeye bıraktı. Bu bekleme özellikle telefon pazarı için zor günlerin kapıda olduğunu gösteriyor.

Strategy Analytics, bu olayın halihazırda koronavirüsten dolayı yıpranmış akıllı telefon endüstrisi üzerinde bir etkisi olabileceğini tahmin ediyor. Ancak etkisi fazla uzun sürmeyecek.

Araştırma şirketi, Süveyş Kanalı'nın küresel akıllı telefon lojistik akışının yüzde 5'inden daha azını kaydettiğini tahmin ediyor. Bu bileşenlerin çoğu dünya çapında diğer deniz yolları kullanılarak veya uçaklarla gönderiliyor. Ancak, akıllı telefon endüstrisi tarafından bir etki hissedilecekse, Strategy Analytics bunun dalgalı petrol fiyatları aracılığıyla olacağını düşünüyor.

Süveyş Kanalı'nda tutulan gemilerin çoğu petrol yüklü gemilerdir. Bu nedenle gecikme, dalgalı emtia için bir başka üzüntüye yol açabilir. Yakıt fiyatındaki bir artış, teslimat kamyonlarını ve jeneratörlere dayanan fabrikaları etkileyecek ve hafif bir fiyat artışına yol açabilecek.

EverGreen

Telefon pazarında bu olayın etkisi muhtemelen 1 ay sürecek. Bu süreçte telefon stokları olmayacağı için fahiş fiyatları görebiliriz. Bu süreçte pazardaki fiyatların yerine oturmasını beklemek en mantıklısı olacak gibi görünüyor.

Son olarak 9 futbol sahası büyüklüğünde ve Empire State binası kadar yüksek olduğu söylenen gemiyi engelli konumundan tahliye etme sürecinin tamamlandığını belirtelim.