'Synology DiskStation DS213+' - Ürün İnceleme

Ağ destekli muhteşem depolama çözümleri Synology'den!

'Synology DiskStation DS213+' - Ürün İnceleme

NAS, ülkemizde çok yaygın kullanılmamakla birlikte bir çok şirketin tercih ettiği son derece profesyonel çözümler sunuyor. NAS sistemler denildiğinde akla ilk gelen firmalardan birisi olan Synology'nin test merkezimize gönderdiği DS213+ modelini sizler için mercek altına aldık.

NAS yani Network Attached Storage adıyla bilinen Türkçe manasıyla Ağ Destekli Depolama adı verilen hizmeti sunan Synology, son derece kararlı bir cihazla kullanıcıların karşısında. Geçtiğimiz yıllarda başlayan NAS hizmetlerinin ülkemizdeki lider temsilcilerinden Synology'nin ürün inceleme merkezimize yolladığı DS213+ modeli çift hard disk ünitesiyle tercih sebeplerinin başında geliyor.

Geçmişten günümüze artan işlemci ve RAM hızları, bu tarz sistemlerin tercih edilme nedenlerini arttırmaya devam ediyor. Gücünü çift çekirdekli 1.076 GHz hızında çalışan işlemcisinden alan yeni DS213+, 512 MB boyutunda DDR3 belleğiyle rahat ve akıcı bir kullanım deneyimi sunuyor.


Ürünümüz tümleşik olarak üzerinde barındırdığı PC benzeri ünitesiyle içerisinde işletim sisteminden daha bir çok ayrıntıya kadar son derece önemli hizmetler sunuyor. Önden yüklemeli olarak 2 adet 3.5 inç veya 2.5 inç SATA 2 hard disk takılmasına izin veren DS213+, toplamda 8 TB'a kadar ürün desteği sunabiliyor. 

2 hard disk ünitesiyle şirket ve kullanıcıların güvenliğini düşünen DS213+, yedek alma sorunlarınızı ortadan kaldırıyor. Cihaz test merkezimize geldiğinde gözlerimiz içinden çıkmasını beklediğimiz bir hard disk aradı. Malesef cihazımız içerisinde herhangi bir hard disk barındırmıyor, sadece ünite olarak satışa sunuluyor. 

Son derece zarif siyah renkteki kasasıyla zarif bir görünüme sahip olan DS213+, hem göze hem de bilgisayarlarımıza hitap ediyor. Yine ürünümüzün ön kısmında SD kart desteği sunduğunu bağıra bağıra gösteren, USB 2.0 noktasını bulunan bir panel yer alıyor. Son derece alternatif çözümler üreten DS213+ her türlü kullanım için eksiksiz bir donanıma sahip. 

Ünitenin arkasına konuçlandırılmış büyük fan, beklendiğinden çok daha az ses çıkarıyor. Neredeyse sessiz çalışıyor diyebileceğimiz yapıya sahip cihazın, arka kısmında çeşitli bağlantılar yer alıyor. 2 adet USB 3.0 desteği sunan panelde Ethernet girişi, eSATA girişi ve alternatif girişler bulunuyor. 


165 x 108 x 233.2 mm boyutları ve 1.25 kg ağırlığıyla seleflerinden çok ön sıralarda yer alıyor. Synology'nin piyasaya çeşitli iddialarla sunduğu akıllı kutu NAS DS213, saniyede 110.36 MB okuma ve 84.31 MB yazma hızlarına ulaşabileceği dile getirildi. Yapılan testlerde 100 MB okuma ve 80 MB yazma hızına ulaşabilen cihaz, testlerin büyük çoğunluğunu başarıyla geçmiş durumda.

Ürünle beraber gelen vidalar 3.5 inç harddisk kullanacakların baş yardımcıları olacak. Aynı zamanda 2.5 inç SSD harddisk kullanımına da son derece büyük önem veren DS213+ eşsiz bir kızak yuvasına sahip. Son derece rahat bir işlemle hard disklerinizi rahatlıkla cihazın içine yerleştirebiliyorsunuz.