Güncel

Taksiler Londra'dan Paris'e uçacak!

Vertical Aerospace adlı start-up firması Birleşik Krallık’ta ilk kez, bir piste gerek duymadan dikey kalkış yapabilen bir elektrikli uçan araç için üretim ve test iznini aldı.

Taksiler Londra'dan Paris'e uçacak!

Özellikle son zamanlarda iyice gündem konusu olmaya başlayan ''uçan'' taksiler projesi, birçok teknoloji firması tarafından da desteklenmekte. Bu konuda birçok prototip zamanında hazırlanmış ve ilk denemeler yapılmış ancak belli bir süreliğine rafa kaldırılan çalışmalar şimdi tekrar gündem konusu oldu. 

Vertical Aerospace adlı start-up firması Birleşik Krallık’ta ilk kez, bir piste gerek duymadan dikey kalkış yapabilen bir elektrikli uçan araç için üretim ve test iznini aldı. Şirket, dört yıl içinde, Birleşik Krallık ile Fransa arasında ilk uçan taksi hizmetini vermeye hazırlanıyor.

The Times'ın haberine göre, dört pervaneli olan dört kişilik elektrikli drone, saatte yaklaşık 300 kilometre hıza ulaşırken, 150 kilometre menzile sahip olacak. 

Taksiler Londra'dan Paris'e uçacak!

Taksiler Londra'dan Paris'e uçacak! - Resim : 1

Bu yeni teknolojinin havalimanlarındaki yükü azaltarak, hava taşımacılığı sektörü kullanımını kolaylaştıracağı da öngörülüyor. 

2016'da kurulan şirketin kurucularından Stephen Fitzpatrick, araçların pilotlar tarafından kullanılacağını, böylece uçuşun mevcut havacılık kurallarına göre gerçekleşeceğini fakat ilerde kuralların değişmesiyle birlikte Uber tarzı uygulamalarla çağrılan ve yapay zeka tarafından uçurulan taksilerin de mümkün olacağını belirtti. 

Üretilen tanıtım uçağına ait görsele yukarıdan ulaşabilirsiniz. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.