Güncel

Taksit yasağı durduramadı, akıllı telefon satışında patlama!

Akıllı telefon satışları, kredi kartına taksit yasağından etkilenmedi.

Taksit yasağı durduramadı, akıllı telefon satışında patlama!

Akıllı telefonlara kredi kartı ile taksit sınırlandırması gelmesi ile Türkiye akıllı tlefon pazarında durgunluk olması bekleniyordu. Ancak Türk vatandaşları her zaman olduğu gibi bu yasakta durduramadı. Türkiye genelindeki akıllı telefon satışlarını değerlendiren Gold Teknoloji Marketleri Pazarlama Müdürü Kılınç Orhan Erdemir, Şubat ayında öngördükleri gibi, taksit sınırlandırmasından sonra akıllı telefon pazarının GSM operatörleri ve senetli satış mağazalarına altın tepside sunulduğunu söyledi.

Telefonlarda taksit uygulamasının kaldırılmasının ardından, teknoloji marketlerinde gerçekleşen akıllı telefon satışlarının 2013 yılındaki satışların da gerisine düştüğüne dikkat çeken Erdemir şu bilgileri verdi:

 1403161518_telefon.jpg

“Tüm Türkiye pazarı incelendiğinde ise teknoloji marketlerinin aksine bir tablo ortaya çıkıyor ve akıllı telefonların satış adetlerinin arttığı görülüyor. GfK verilerine göre, ülke genelinde 2013 yılında ayda ortalama 750 bin adet akıllı telefon satılırken, bu sayı 1 Şubat 2014’ten sonra 755 bine çıktı. Bunun ise sadece 158 bin adedi teknoloji marketlerinde satılıyor. Bu durum, 1 Şubat’ta yürürlüğe giren kredi kartı düzenlemesinden sonra teknoloji marketlerinde ciddi düşüş yaşayan akıllı telefon satışlarının diğer satış kanallarına ciddi bir şekilde kaydığını ve hatta büyüme gösterdiğini ispatlıyor. Kısacası, kredi kartı sınırlandırmasından sonra teknoloji marketlerinin kaybettiği pazar, GSM operatörleri ve senetli satış mağazalarına altın tepside sunuldu. Kredi kartı düzenlemesiyle telefon satışlarının düşürülmesi planlanıyordu ancak bu önlemin hiçbir işe yaramadığını satış rakamları ortaya koyuyor. Şubat ayında dillendirdiğimiz öngörülerimiz gerçekleşti ve olan teknoloji marketlerine oldu. Bu sınırlamadan tek kârlı çıkan GSM operatörleri ve senetli satış mağazaları oldu.”

   Akıllı Telefon Satış Adetleri

   

Tüm Türkiye

   

2013 yılı aylık ortalama

750.000

      adet

2014 Şubat-Mart-Nisan ortalaması

755.000

      adet

     

Teknoloji marketleri

   

2013 yılı aylık ortalama

192.000

      adet

2014 Şubat-Mart-Nisan ortalaması

158.000

      adet

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.