Tapular metaverse evrenine taşınıyor!

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, 3 boyutlu tapu-kadastro bilgilerini Metaverse ve akıllı şehirler gibi dijital ortama hazır hale getirmeye başladı.

Tapular metaverse evrenine taşınıyor!

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü yenilikçi bazı hamleler ile harekete geçti. 3 Boyutlu Kadastro Projesi kapsamında yeni girişimlere başlandı. Metaverse kavramı gittikçe hayatımıza daha fazla dahil olmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde metaverse evrende satılan arsaların oranından söz etmiştik. Şimdi ise daha ilgi çekici bir gelişme yaşandı. Öyle ki Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Metaverse ekosistemlerine hazır olmak için harekete geçti. Uçak ve uydu görüntüleri üzerinden 3 boyutlu şehir modelleri oluşturmaya başlayan kurum, tapu ve kadastro bilgileri ile binaların mimari projelerini de 3 boyutlu hale getiriyor. Türkiye metaverse ekosisteminde yerini sağlam bir şekilde oluşturacak.

Tapular metaverse evrenine taşınıyor!

tapu

Söz konusu proje çerçevesinde 3 boyutlu şehir modelleri, 3 boyutlu kadastro ve tapu bilgileri, binaların mimari projeleri 3 boyutlu hale getirilerek gayrimenkul değer bilgileri ve adres bilgileri ile birleştirildi. Yani Türkiye akıllı şehirler kapsamına uygun olarak dizayn ediliyor. Bu konuyla ilgili pilot il ise Amasya olacak. Amasya şu anda metaverse evreninde sunuma hazır hale getiriliyor.

Bu metaverse evreninde oluşturulan şehirde gayrimenkul pazarlama, kentsel dönüşüm, şehir planlama, gayrimenkul sigorta, afet yönetimi, 3 boyutlu oyun sektörü gibi alanların da temel teknolojik altlığını oluşturacak. Ardından diğer illerimizde de söz konusu çalışmalar başlayacak. İstanbul için ise meraklı bekleyiş söz konusu.