Güncel

Tekno marketlerdeki 36 ay taksit kampanyası nasıl çalışıyor merak ediyor musunuz?

Tekno marketlerdeki "36 ay taksit kampanyasının" arkasındaki gerçekler


Bu yılın başında kredi kartlarına 9 ay taksit sınırlandırılması gelmişti. Bu sınırlandırma özellikle cep telefonu satıcılarını vurmuştu çünkü 9 ay taksitle bile telefon almak artık mümkün değildi. Cep telefonuna taksit dönemi bitmiş artık kullanıcılar ya peşin parayla ya da GSM Operatörlerinin fahiş fiyata sattığı telefonları alabileceklerdi. 

Bu duruma çözüm arayan sektör 10 TL'lik telefon kapağını 1990 TL'ye satıp telefonu da 10 TL'ye satma gibi sadece biz Türklere özel bir çözüm üretmişlerdi. Bu durumun önüne mayıs ayında yapılan bir düzenleme ile geçilmişti. Sektör bu bağlamda tam bir çıkmaza girmişken yardıma kadim dostlarımız bankalar yetişti.

Bankalar ile teknoloji marketlerin yaptığı anlaşmaya göre bankalar büyük teknoloji marketlerede bir stand açarak kredi kartlarının kullanılabilir bakiyelerinden yada direkt kredi likiditelerine ve puanlarına göre müşterilere 36 aylık krediler vermeye başladı. Sistem şöyle çalışıyor; bir ürünü beğeniyorsunuz ve bu ürünün fiyatı kadar ilgili bankaya kredi başvurusunda bulunuyorsunuz. Kredi puanınız yeterliyse sistem size otomatikman bu krediyi çıkartıyor. 5 dakikalık kredi de bu şekilde oluyor. 

Faiz oranlarında zaman zaman değişiklikler görülse de ortalama 1000 TL parayı banka sizden 12 ayda 91 TL olarak ödemenizi istiyor. 

Teknoloji mağazası Vatan Bilgisayarın Genel Müdürü Hasan Vatan, 83 şubesinde tüketici kredisi kullanıdırmaya başladıklarını ifade ederek, “Tüketiciler yavaş yavaş kredi imkanından haberdar oluyor. Bu da tüm satışlar içinde tüketici kullananların sayısını arttırıyor. Ayrıca bankalardan da farklı çalışmalar geliyor. Örneğin, mağazada kredi kartından tek çekim olarak alınan bir ürün, bankaya giderek tüketici kredisine dönüştürülebiliyor” dedi.  Gold Pazarlama Müdürü Kılınç Orhan Erdemir ise genel satışlarda kredi kullanımının oldukça düşük olduğunu söyleyerek, tüketicilerin bu yöntemi daha yeni öğrenmeye başladığını kaydetti. 

Taksit yasağından sonra teknoloji mağazalarındaki aylık cep telefonu satışı 175 bin adet

Cep telefonlarındaki taksit yasağının olumsuz etkisi % 50

Cep telefonu satışlarında tüketici kredisi kullanım oranı % 25

Taksit yasağından önce teknoloji mağazalarındaki aylık cep telefonu satışı 330 bin adet

Teknoloji mağazalarında tüketici kredisi kullanılma oranı % 5

Tüketici kredisiyle satın alınan ürünlerdeki taksit sayısı en fazla 36 ay

Kredinin kullanılabileceği üst limit 15 bin TL

Bankalarla anlaşanlar teknoloji firmaları ise şu şekilde sıralanıyıor

Bimeks-Bank Pozitif
Gold Bilgisayar-Türkiye Finans
Media Markt-Denizbank
Teknosa-ING Bank
Vatan Bilgisayar-Odeabank

Kaynak: hürriyet

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.