Güncel

Teknoloji devi Türkiye’den çekilme kararı aldı!

Ülkemizde pek çok yatırımı bulunan teknoloji şirketlerinden biri olan Oppo, uzun süredir Türkiye’de satış yapmakta zorlanıyordu. Oppo, Türkiye’deki bazı şubelerini kapatıyor. Çekilme konusunda ise henüz resmi bir açıklama bulunmuyor. İşte ayrıntılar...

Teknoloji devi Türkiye’den çekilme kararı aldı!

Oppo, ülkemizde resmi hizmet vermeye başlarken pek çok yatırım haberleriyle gündem oldu. Ülkemizde akıllı telefon fabrikası açan şirket, pek çok üretimi buradan sağlayabiliyordu. Geçtiğimiz ay ise bu fabrikada kalifiye eleman bulunamaması ve küresel tedarik sorunları nedeniyle üretimin durdu. Şimdi ise Oppo, Türkiye’deki bazı şubelerini kapatıyor. Çekilme konusunda ise henüz resmi bir açıklama bulunmuyor.

Uzun süredir Oppo’nun Türkiye’den çekileceği iddiaları gündemde. Örneğin Oppo Türkiye’nin PR ajansı ile olan sözleşmesinin üç ay önce bitmesine rağmen bu sözleşmenin yenilenmediği ve yeni PR ajansı ile anlaşılmadığı söylentileri bulunuyor. Son zamanlarda satış anlamında da başarısız olan şirket, ülkemize yaptıkları büyük yatırımlara rağmen çekiliyor olabilir.

Son zamanlarda ülkemizde satışa çıkmayan Oppo amiral gemileri bulunuyor. Bunun yerine Türkiye’deki faaliyetlerine orta segment telefonlar ile devam eden şirket, bu cihazlar için rekabet ettiği diğer firmalara göre daha fazla ücret talep ediyordu. Özet olarak satış başarısızlığı, artan maliyetler ve kalifiye eleman bulunamaması nedeniyle fabrika üretiminin durdurulması gibi sebepler Oppo’yu ülkemizden çekilmeye itiyor gibi gözüküyor.

Realme, Vivo, iQOO ve OnePlus markalarının sahibi olan BBK Electronics, aynı zamanda Oppo’nun da sahibi durumunda. Genel olarak ülkemizdeki pozisyonunda Oppo; akıllı telefon modelleri, akıllı saatler ve kablosuz kulaklıklar alanında Samsung ve Xiaomi ile rekabet etmeye çalışıyordu. Amiral gemisi rekabetine ülkemizde girmeyen şirket, önümüzdeki günlerde Türkiye’deki faaliyetlerini biraz daha düşük pazarlama bütçeleriyle yapabilir.

Yorumlar
lightning
6-7 bin lira olan telefon vergilerle beraber 13-15 bin liraya satışa çıkıyor. bir telefon kendine bir telefon devlete alıyorsun. adamlarda satabilmek için kaliteyi düşürüyor özellikleri kısıyor. yüksek vergiden dolayı telefonları satamayız diye amiral gemisi telefon getirmiyorlar ülkeye. bizim teknoloji cahilleri de hala oppo ya ona buna sallıyor.
Cevapla
Engin
Oppo reno 4 lit telefonumun camı kırıldı 3500 tl miş tabi satamaz bu nedır ya
Cevapla
Bolu beyi
Gerçekten oppo nun telefonları pahalı oppo kendi ayağına sıkıyor
Cevapla
Nemotti
Oppo - OnePlus, Vivo, iQOO ve Realme markalarının da sahibi olan BBK Electronics'in alt kuruluşudur. Vikipedi Arkadaşlar TCL piyasaya girdiği için oppo çıkıyor, aynı ürünü aynı fiyata iki farklı markadan almanıza gerek yok. Ayrıca firmadanım diğer markaları hala piyasada. Özetle beko, grundig, arçelik, ve altus gibi gibi düşünün, hepsi aynı zaten.
Cevapla
Yunus
Oppo'nun iyi diyebileceğim 3-4 tane modeli var onları da bizim ülkeye getirmiyor. Sattıkları modellerde de hak ettiklerinin çok üstü fiyatları istiyorlar. Sattıkları kitlenin teknolojiden anlamayan ve Samsung'a alternatif arayanlar olduğu kanısındayım. Ben de isterdim daha uygun fiyatlarla ürünler almayı ama gelişmekte olan bir ülkeyiz, biraz fedakarlık gerekiyor daha da ileriye götürebilmemiz için. Şikayet etmek yerine yerli üretim yapıp onu nasıl uluslararası başarıya ulaştırabiliriz bunları düşünüp, yazabilirsiniz. Lütfen artık vergiden şikayet etmekten vazgeçin.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.