Güncel

Teknoloji markalarının dudak uçuklatan kazançları

Teknolojinin lider firmaları kimler ve ne kadar kazanıyorlar. Piyasa değerleri ne kadar ve en değerli firmalar sıralamasında kim listenin neresinde yer alıyor.

Teknoloji markalarının dudak uçuklatan kazançları

Hiç düşündünüz mü teknoloji şirketleri ne kadar kazanıyor ve her yıl kazançlarını ne kadar artırıyorlar diye? Son günlerde bir arkadaş toplantısında, iş arkadaşlarınızla yediğiniz bir yemekte, bir futbol maçı izlerken bu konu gündeminize geldiğinde ''kim ne kadar kazanıyor?'' sorusuna verdiğiniz cevabı merak ettik. Sizin için bu konuda bir çalışma yaptık ve sonuçlarını makalemizde yayınladık.

Dünya’nın en değerli şirketleri arasında yer alan digital teknoloji firmalarının dakikada ne kadar kazandıklarını, aylık kazançları ile birlikte yıl bazında ne kadar gelir elde ettiklerini derledik. İlginç olduğu kadar dikkatle inceleyeceğiniz çok büyük rakamlara ulaştık. Gelin hep beraber bir göz atalım.

İşte dijital teknolojinin devleri

Teknoloji şirketlerinin ne kadar büyük olduklarını mukayese edebilmek artık neredeyse imkânsız hale geldi. Şirketler sürekli kendi büyüme rekorlarını kırmaya devam ediyorlar. Son yıllarda birçok olumsuzluklar yaşansa da firmalar büyümeye ve hayatımızdaki yerlerini sağlamlaştırmaya devam ediyorlar.

Teknoloji markalarının dudak uçuklatan kazançları - Resim : 1

  1. Amazon

E-Ticaret devi Amazon'un en önemli pazarı ABD olsa da, dünyanın diğer bölgelerinde önemli işler yapmaya devam ediyor. Örneğin Japonya’da 2020 yılında 20 milyar dolar, Almanya’da 29 milyar dolar gelir elde etti.

  1. Apple

Apple artık sadece bir iPhone üreticisi değil. 2021 ilk çeyreğinde hizmet segmentinde hem Mac hem iPad ’den daha fazla 15.7 milyar dolar gelir elde etti. Her bir işletme yaklaşık 8 milyar dolar katkıda bulundu. Yine giyilebilir cihazlar, ev aksesuarları kategorisinde 13 milyar dolar gelir elde etti.

  1. Alphabet (Google)

Google’ın ana şirketi olan Alphabet konumundan memnun olsa gerek. 2020 yılını toplamda 182 milyar dolar gelir ile tamamladı ve bunun yaklaşık 20 milyar doları YouTube’dan geldi.

  1. Microsoft

Microsoft 1.75 trilyon dolar piyasa değeri ile en büyük ikinci teknoloji firması olarak kendisini konumlandırdı. Firma bünyesinde Bing, LinkedIn, Xbox ve Azure bulunmaktadır.

  1. Facebook

Facebook, en son çeyrekte 27 milyar dolar gelir elde eden amiral gemisi platformunda 2.8 milyar aylık aktif kullanıcıya ev sahipliği yapıyor.

  1. Tesla

Tesla, ABD elektronik otomobil devi kendisine 6.sırda yer bulabildi. Şirket Elon Musk’ı bu büyüme potansiyeli ile dünyanın en zenginleri arasına sokmayı başardı.

  1. Netflix

Pandemi Netflix’e oldukça cüretkâr davrandı. Online film platformu 2020 yılında 52 milyon yeni abone edinmeyi başardı.

Bu firmalar dakikada ne kadar kazanıyorlar!

Teknoloji markalarının dudak uçuklatan kazançları - Resim : 2

Tablodaki dijital teknoloji devlerinin toplam piyasa değeri 8 trilyon doların üzerinde. Bu rakam bir çok ülkenin toplam GSYİH değerinin üzerinde. Bir fikir ile yolan çıkan bu insanların günümüzde temsil ettikleri fikirlerinin ne denli paha biçilemez rakamlara dönüştüğüne şahit oluyoruz. Kim bilir bir gün sizler de bu denli harika fikirler ile bu listede kendinize yer bulabilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.