Güncel

Tesla'ya ceza kesildi!

Tesla, bir yazılım güncellemesi ile araçların menzilini ve şarj hızını düşürmekle suçlanıyordu. Norveç'teki mahkeme sonuçlandı ve ABD'li üretici suçlu bulundu. Büyük bir tazminatla yüz yüze kalabilir.

Tesla'ya ceza kesildi!

Teknolojinin geldiği son noktada artık otomobiller de aynı akıllı telefonlarda olduğu gibi kablosuz yazılım güncellemesi alır hale geldi. Haliyle bu durum bazı sorunları da beraberinde getirdi. Elektrikli otomobil üreticisi Tesla da şimdi Norveç'te bu sorunlardan biriyle baş başa.

Tesla'nın 2019 yılında yayınladığı bir yazılım güncellemesi sonrası kullanıcılar menzil değerlerinde %11'e varan düşüşler yaşandığını bildirmişti.  Yapılan incelemelerde 2016 yılından önce üretilen, 85 kWh'lık batarya paketine sahip Model S ve Model X'lerin bu durumdan etkilendiği ortaya çıkmıştı.

ABD merkezli elektrikli araç üreticisin, konuyla ilgili yaptığı savunmasında güncellemenin "bataryayı korumak ve pil ömrünü iyileştirmek" için yapıldığını, sonuç olarak Tesla sahiplerinin küçük bir kısmını etkileyen menzil kayıplarının meydana geldiğini açıklamıştı. Menzilde yaşanan düşüşlerin yanı sıra, Supercharger istasyonlarındaki hızlı şarj oranlarının da düşürüldüğü belirtiliyordu.

Yukarıda kısaca özetlediğimiz sebepler, Norveç, Danimarka ve ABD gibi ülkelerde bazı Tesla sahiplerinin üreticiye yönelik dava açmasına neden oldu. Gelen haberlere göre Norveç'teki dava sonuçlandı ve mahkeme, Tesla'yı batarya kapasitelerini ve şarj hızlarını düşürmekten suçlu buldu.

Norveçli bazı kaynaklara göre Tesla mahkemeye yanıt vermedi ve davacı 30 kullanıcının her biri 136,000 Norveç kronu yani 16 bin dolar tazminat hakkı kazandı. Eğer şirket önümüzdeki birkaç hafta içerisinde itirazda bulunmazsa binlerce araç sahibine tazminat ödemek zorunda kalacak. Sadece Norveç'te bu durumdan etkileen 10 bin kullanıcı olduğu belirtiliyor. 

Yorumlar
Yarrraa
Bereee
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.