Güncel

Telefonda açma-kapama ücreti alınmayacak

Ödenmeyen faturalar yüzünden kapanan telefon hatlardan alınan açma-kapama ücreti bir yıl içinde bir sefere mahsus olarak alınmayacak.

Telefonda açma-kapama ücreti alınmayacak

28 Nisan 2018 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek yeni bir düzenleme ile faturasını ödenmeyip kapatılan hatlardan bir takvim yılı içinde ilk açma-kapama işlemi için ücret alınmayacak. Yani bir takvim yılı içinde telefon faturasını ödeyemeyen bir abone bir defaya mahsus olmak üzere açma-kapama ücreti ödemeyecek. Bu durum aynı takvim yılı içinde ikinci kez gerçekeleşirse abonenin ödeme yapması gerekecek.

Konuyla ilgili açıklama Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu BTK'dan geldi. BTK Başkanı Sayan, zamanında ödeme yapılmaması nedeniyle kapatılan hatlardan bir takvim yılı içinde bir sefere mahsus olmak üzere açma-kapama işlemi için ücret alınmamasına yönelik düzenleme yapıldığını söyledi.

 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, elektronik haberleşme sektöründe tüketici haklarına yönelik yapılan düzenlemelerin anlatıldığı toplantıda, Kurum tarafından hazırlanan "Elektronik Haberleşme Sektörüne İlişkin Tüketici Hakları Yönetmeliği"nin 28 Nisan'da tüm hükümleri ile birlikte yürürlüğe gireceğini söyledi.

Söz konusu yönetmelikle tüketici hak ve menfaatinin korunması için pek çok yenilik getirildiğini belirten Sayan, "Yönetmelikle ilk kez abonelik sözleşmelerinin kurumumuz tarafından belirlenebilecek usuller çerçevesinde elektronik ortamda tesis edilmesi imkanı getirilmiştir. Buna ilişkin usul ve esasların hazırlanması çalışmaları devam ederken, bu kapsamda tüketicilerin tablet ya da bilgisayar kullanarak işletmeci ofisleri veya kendi meskenlerinde abonelik sözleşmesi yapabilmesine ilişkin gerekli kurallar belirlenmektedir." ifadelerini kullandı.

Sabit elektronik haberleşme hizmetlerinde, yeni adreste şebeke olması halinde nakil işlemlerinin 10 gün içinde tamamlanması ve taahhütlü abonelere, nakil gittikleri adreste hizmetin aynı nitelikte sunulamaması halinde cayma bedeli ödemeksizin sözleşmelerini feshetme hakkının tanındığını bildiren Sayan, şunları kaydetti:

"Yönetmelikle görme engelli aboneler unutulmamış ve bu abonelerimiz yurt dışında hizmet alırken kendilerine tarife bilgisinin sesli olarak verilmesi hususunda işletmecilere yükümlülük getirilmiştir. Son ödeme tarihine kadar faturasını ödemeyen abonenin hizmetinin durdurulması halinde faturasına hizmet bedeli yansıtılmaması ve faturasını ödememesi nedeniyle kapatılan hattının açılması halinde bir takvim yılındaki ilk açma-kapama işlemi için aboneden ücret alınmaması konusunda düzenleme yapılmıştır."

Sayan, abonenin fesih talebinin yapıldığı andan itibaren 24 saat içinde ücretlendirmenin durdurularak bilgilendirilmesi konusunda da kolaylık sağlandığını vurguladı.

Yorumlar
Atabey
Operatörler meclıste yasama çalışmalarında bulunan üyelere paramı dağıtıyorki bu tarz, operatörün yanında, onu koruyan karalara imza atıyorlar. Devletimin yanındayım ama şu uygulamaların son bulması için Cumhurbaşkanının telefonunumu kapatmaları gerekiyor anlamıyorum. Lütfen devletim lütfen vatandaşı koru, onu yüceltki devlet hep baki kalsın. Şu operatörlerin ceplerini haksız doldurmalarına izin verme. 25 TL hat açma kapama ne demek, sanki kablo bağlıyıp kesiyorlar. Yasa yanlış ve çok yanlı olmuş.hatta ülkede hiç bir hizmet için açma kapama alınmasın, biz bunu hakkediyoruz.bizi daha fazla üzmelerine izin vermeyin zatı devletleri değerli Cumhurbaşkanı'm
Cevapla
Tilki
Ne kadar saçma bi uygulama sanki açma kapa işlemi çok zor bi olayda milleti salak yerine koyuyorlar
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.