Güncel

Terra Classic'in piyasa değeri, 1 milyar doların altına düştü! Sırada ne var?

Terra Classic'in piyasa değeri, SEC'in Do Kwon'u resmi olarak suçlamasıyla 1 milyar doların altına düştü.

Terra Classic'in piyasa değeri, 1 milyar doların altına düştü! Sırada ne var?

Çöken Terra ( LUNA ) ekosisteminin orijinal zinciri olan Terra Classic ( LUNC ), Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu'nun ( SEC ) kurucusu Do Kwon'u resmi olarak görevlendirmesinin ardından bir sermaye çıkışı yaşıyor.

Terra Classic'in piyasa değeri, 1 milyar doların altına düştü! Sırada ne var?

Sermaye çıkışı, LUNC'nin piyasa değerinin, basın zamanında 986.31 milyon $ olan değeriyle 1 milyar $'ın altına düşmesine neden oldu. CoinMarketCap'in verilerine göre değer, son 24 saatte kaydedilen 1,04 milyar dolardan yaklaşık 54 milyon dolarlık bir kaybı temsil ediyor.

Terra Classic'in piyasa değeri, 1 milyar doların altına düştü! Sırada ne var? - Resim : 1

LUNC bir günlük piyasa değeri. Kaynak: CoinMarketCap

Piyasa değerindeki değişim, jetonun 0,000168 $ olan fiyatına da yansıdı. Gerçekten de son 24 saatte LUNC'nin değeri yaklaşık %4 düştü.

Terra Classic'in piyasa değeri, 1 milyar doların altına düştü! Sırada ne var? - Resim : 2

LUNC bir günlük fiyat tablosu. Kaynak: Finbold.

SEC'in Do Kwon'a açtığı dava 

ABD düzenleyicisine göre Kwon ve firması Terraform Labs, ödemeler için TerraUSD'yi kimin kullandığı da dahil olmak üzere çeşitli konularda yatırımcıları yanıltmaktan sorumluydu ve hem getiri sağlayan Anchor Protocol hem de LUNA token kripto varlık menkul kıymetleri olarak adlandırdı.

Bu doğrultuda SEC, Terraform ve Kwon'u dolandırıcılıkla, diğerlerinin yanı sıra kayıtsız menkul kıymetler satmakla ve kayıtsız menkul kıymet bazlı takaslar satmakla suçluyor.

Dava, "Terraform ve Kwon, yatırımcıları Terraform'un teklifinin en önemli yönlerinden biri hakkında yanılttı - UST'nin istikrarı, sözde ABD dolarına sabitlenmiş algoritmik 'stablecoin'," dedi. SEC, "UST ve LUNA'nın varlık rezervi veya başka bir desteği olmadığı göz önüne alındığında, UST'nin fiyatının 1,00 $'lık 'sabit' değerinin altına düşmesi ve algoritma tarafından hızlı bir şekilde geri yüklenmemesi, tüm Terraform ekosistemi için bir felaket anlamına gelir" dedi.

SEC şikayetine göre, Kwon ve Terraform, Mayıs 2021'de neredeyse 10 sent düşen UST'nin değerini istikrara kavuşturmak için isimsiz bir ABD ticaret şirketiyle işbirliği yaptı. Ticaret firmasının UST jetonları satın aldığı ve karşılığında Terraform'un onlara LUNA verdiği iddia edildi.

LUNC için sırada ne var?

Terra'nın çöküşünden bu yana, kaçak olarak kalan Kwon'un etrafındaki haberlerle LUNC'nin değerinin büyük ölçüde düzeldiğini belirtmekte fayda var. Özellikle, kendisine karşı aktif bir kırmızı bülten bulunan Kwon'un, yetkililer onu takip etmeye devam ederken Sırbistan'da ikamet ettiği iddia ediliyor.

Aynı zamanda Kwon, yetkililerin onu ülkenin sermaye piyasası yasalarını ihlal etmekle suçladığı Güney Kore'de ayrı bir dava ile karşı karşıya.

Genel olarak, LUNC'nin sıfıra düşmesi büyük ölçüde bekleniyordu; ancak topluluk, belirteci kurtarmak için çeşitli önlemler uygulamaya devam ediyor. Başlangıçta, kısa sıkıştırma LUNC sahipleri arasında popüler bir kampanyaydı.

Bununla birlikte, LUNC ağı, yerleşik kripto varlıklarından, geliştirme faaliyetlerinden ve fazla belirteçlerin hızlandırılmış yakılmasından destek alıyor.

Bu arada, CoinMarketCap'teki LUNC topluluğu token konusunda iyimserliğini koruyor. Bir Finbold raporuna göre topluluk, Terra Classic'in 28 Şubat 2023'te muhtemelen 0,0002034 dolardan işlem göreceğini tahmin ediyor.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki içerikler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım spekülatiftir. Yatırım yaparken sermayeniz risk altındadır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.