Tesla, Bitcoin varlıklarının %75'ini sattığını açıkladı!

Elektrikli araç devi TESLA 2022 yılının ikinci çeyreğine dair finansal raporlarını paylaştı. Şirketin 2. çeyrekte net dijital varlıklarının %75’ini sattığı ortaya çıktı!

Tesla, Bitcoin varlıklarının %75'ini sattığını açıkladı!

Tesla, Elon Musk'ın kripto ilgisine rağmen Bitcoin'inin %75'ini sattı! Tesla'nın son kazanç raporuna göre satmış olduğu Bitcoin'in değeri 936 milyon dolar. Şirketin Bitcoin rezervleri bir noktada 2 milyar dolar değerindeydi.

Tesla, Bitcoin varlıklarının %75'ini sattığını açıkladı!

Kripto yatırımcılarının da bildiği üzere, Elon Musk, kripto piyasasında adeta bir simgedir. Bu, büyük ölçüde dogecoin meme tokeni ile olan ilişkisinden kaynaklanıyor. Ancak bunun nedeni Tesla'nın Bitcoin'deki en önde gelen kurumsal yatırımcılardan biri olması. En azından öyleydi.

Tesla'nın Çarşamba günü yayınlanan son kazanç raporunda şirket, Bitcoinlerinin çoğunu sattığını şu sözlerle açıkladı: "Bitcoin alımlarımızın yaklaşık %75'ini fiat para birimine dönüştürdük. İkinci çeyrekteki dönüşümler bilançomuza 936 milyon dolar nakit ekledi."

Tesla'nın Şubat 2021'deki bir SEC dosyasında açıklanan 1,5 milyar dolarlık Bitcoin alımı, piyasanın kripto para birimi için coşkusuna katkıda bulundu ve bu da Bitcoin fiyatının Aralık 2020'de yaklaşık 20.000 $'dan Mart 2021'de 60.000 $'a çıkmasına neden oldu. Tesla'nın Bitcoin rezervleri bir noktada bir düşüş yaşadı. Değeri 2 milyar doları buluyor. Şirket, 2021 SEC dosyalamasında, Tesla'nın başlangıçta "nakit kazancımızı daha da çeşitlendirmek ve en üst düzeye çıkarmak için bize daha fazla esneklik sağlıyor" sözleri ile Bitcoin satın aldığına dair ifadeler yer alıyor.

Kripto fiyatları o zamandan beri 2021'deki en yüksek seviyelerinden hızla düştü. Bitcoin, yılın başlangıcından bu yana %48 düşerken, ikinci en büyük kripto para olan eter 1 Ocak'tan bu yana %57 düştü. Tesla'nın Bitcoin satışının nakit akışını sürdürmek için gereklilikten mi yoksa genel olarak bitcoin ve kriptoya duyulan güveni yansıtıp yansıtmadığı konusunda tartışmalar var. Çarşamba günkü kazanç raporuna göre Tesla'nın 621 milyon dolarlık nakit parası var, bu da 936 milyon dolarlık Bitcoin satışı olmasaydı nakit akışı negatif olacağı anlamına geliyor. 

Musk, Bitcoin ve kripto toplulukları tarafından desteklense de, teknolojiyi hem öne çıkaran hem de eleştiren açıklamalar yaptı.

Musk, Tesla'nın elektrikli arabaları için ödeme olarak Bitcoin'i kabul edeceğini açıkladıktan sonra, üretiminin gerektirdiği fosil yakıtla çalışan enerji miktarı göz önüne alındığında bu tür ödemeleri çevresel kaygılardan dolayı duraklatacağını söyledi. “Kripto para pek çok düzeyde iyi bir fikir ve umut verici bir geleceği olduğuna inanıyoruz, ancak bunun çevreye büyük bir maliyeti olamaz” diye tweet attı.