Güncel

Tesla kazasında araç otopilot modundaydı

Elektrikli araç üreticisi Tesla, ölümlü bir kazaya karışan araçlarının oto pilot modunda olduğunu açıkladı.

Tesla kazasında araç otopilottaydı

23 Mart tarihinde California'da yaşanan kazada Tesla'nın Model X aracı yol kenarındaki bariyerlere çarpıp, alev almıştı.

Tesla kazasında araç otopilot modundaydı - Resim : 1

Kaza sonucunda hayatını kaybeden 38 yaşındaki Wei Huang'ın kazadan saniyeler önce aracı otopilot moduna geçirdiğinin ortaya çıkması ile Tesla'nın otopilot teknolojisi kafalarda soru işaretleri oluşturdu. Sistemin uygulamaya geçişinin ardından teknik bir arıza ile karşılaşıp karşılaşmadığı henüz tespit edilemedi. Bu konuda açıklamada bulunan Tesla, "Başka herhangi bir kazada Model X'in böyle bir hasar seviyesine ulaştığını hiç görmedik." sözlerine yer verdi. Bu konuda araştırma yapan Amerika Ulusal Araştırma Kurumu, yaşanan feci olayın sebebi olarak bataryayı sorumlu tuttu. 

Tesla araçlarında bulunan bataryaların olası bir yangını önlemek için bataryada ısı biriktirmemek üzere tasarlandığı biliniyor. Amerika Ulusal Araştırma Kurumu'nun araştırmalarını dayanaksız bulan Tesla, bu konu hakkında kendi özel batarya tasarımlarını savunmaktan çekinmedi. Esrarengiz kazaya tam olarak neyin sebep olduğu henüz  çözülmüş olmasa da bu konudaki araştırmalar devam ediyor.

Tesla kazasında araç otopilot modundaydı - Resim : 2

Kazanın ardından güvenlik konusunda bazı geliştirmeler yapan Tesla, getireceği yeni güncelleme ile bu konuda ilk adımları atacağını belirtti.

Kaza bazı soruları da akla getirdi

Geçtiğimiz günlerde yine ABD'de Uber tarafından yapılan testler sırasında otonom bir aracın bir kadına çarparak öldürmesi akla otonom yani sürücüsüz olarak hareket edebilen araçlarla ilgili soru işaretlerinin oluşmasına neden olmuştu. Tesla'nın bu kazası da yine otonom araçların geleceğinin sorgulanmasına neden olacak gibi görünüyor. 

Yorumlar
araçlar
otonom araçlardan vazgeçin
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.