Güncel

Toshiba, Western Digital ile anlaşma imzaladı.

Toshiba HDD Üretim Ekipmanlarının satın alınması ve HDD Üretim Tesislerinin transferi için Western Digital ile anlaşma imzaladı.

Toshiba, Western Digital ile anlaşma imzaladı.

Toshiba Corporation, Western Digital'in 3.5 inç'lik HDD üretim ekipmanları ve bunların ilgili fikri haklarının satın alınması ve Tayland'daki HDD üretimi yapan, Toshiba'nın tamamına sahip olduğu bağlı ortaklığı Toshiba Storage Device Limited Şirketi'nin (TSDT) Western Digital'e devri ile ilgili kesin anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Toshiba ve Western Digital, ilgili makamların onayı alındıktan sonra, bu yılın Mart ayı içinde satın alma ve transferi bitirmeyi hedeflemektedir.

Anlaşmaya göre, Toshiba, Western Digital'den aşağıdaki ekipman ve fikri hakları satın alacaktır:

1) Masaüstü PC'ler ve diğer tüketici uygulamalarında kullanılan 3.5 inç'lik HDD'lerin üretimi için ekipmanlar ile bunların fikri hakları ve

2) Sunucu uygulamalarında kullanım için near-line[1] HDD üretim ekipmanları

TEE GMBH Türkiye, Balkanlar ve Ortadoğu Genel Müdürü Murat George Şahin; "Toshiba, NAND Flash'ta sahip olduğu tecrübe ve pazar payını bu satın alma ile HDD pazarına yaymayı hedeflemekte ve Toshiba Storage Solutions olarak yeni bir yapılanmaya gitmektedir" şeklinde belirtiyor.

Toshiba ayrıca TSDT'deki tüm hisselerinin Western Digital'e devri konusunda anlaştı.

Toshiba'nın Western Digital'den varlıkları satın alması ve TSDT'nin WD'ye transferi; WD'nin beklemedeki Hitachi Global Storage Technologies şirketinin devralımının tamamlaması ve ilgili tröste karşı yetkililerin yasal onayına tabidir.

PC'ler, tabletler, akıllı telefonlar gibi depolama ihtiyacı duyan cihazların sürekli olarak çeşitlendirilmesi ve bulut bilişimi destekleyen, veri depolama ile arşivlemedeki kuvvetli yükselme sayesinde, global pazarda HDD ve diğer depolama cihazlarında, sürekli olacak bir talep artışı beklenmektedir.

Toshiba, 2009 yılında Fujitsu Limited Şirketi'nin HDD işini satın alarak, mobil uygulamalar için küçük formda HDD portfoyünü Fujitsu'nun kurumsal HDD'leri ile genişletmiştir. O zamandan bu yana, şirket kurumsal uygulamalar için depolama ürün hattı geliştirmiştir. Daha sonra, Temmuz 2011 yılında Toshiba, Yarıiletken şirketi ile Depolama Ürünleri şirketini birleştirerek; NAND Flash bellekler, SSD'ler ve HDD'lerin geniş bir müşteri yelpazesine yönelik, koordineli satış geliştirme faaliyetlerini yürütmek için konumlandırmıştır.

Masaüstü PC'ler, DVR ve diğer tüketici uygulamalarında kullanılmak üzere, 3.5 inç'lik HDD'lerin üretimi için Western Digital'in 3.5 inç'lik HDD üretim ekipmanının satın alınması; Toshiba'nın portföyünü genişletecek ve HDD pazarının tüm kesimlerine uygun ürünleri sunmasına olanak sağlayacaktır. Bunun aynı zamanda, sunucu pazarının devamlı büyümesiyle birlikte, Toshiba'nın near-line HDD'ler için arz kapasitesini genişletmesi ve şirketin stratejik segmenti olan HDD işini desteklemesi beklenmektedir.

Toshiba, TSDT'nin hisselerini Western Digital'e devredecek ve Filipinler'deki iki HDD üretim tesisi ile Çin'deki fason üreticisini HDD üretimi için birleştirecektir. Kilit hedef ise, üretim verimliliğini artırarak maliyet rekabeti gücünü geliştirmektir.

Bu yeniden örgütlenme yoluyla Toshiba, şu üç kilit depolamanın hepsini barındıran, entegre depolama çözümlerinin lider sağlayıcısı olarak güçlenmeyi hedeflemektedir: NAND Flash, SSD ve HDD.

Toshiba Storage Device Limited Şirketi'nin (Tayland) Profili:

Adres: Pathun Thani, Tayland

Başkan: Minoru Iriko

Kuruluş: Ekim, 2009

Ödenmiş Sermaye: 1 Milyar Baht

Ana İş: 2.5 inç'lik HDD üreticisi

Çalışan Sayısı: Yaklaşık 4,200

[1] On-line depolama sık erişim için uygun iken, near-line depolama, yüksek kapasiteli depolamayı destekler. Ve masaüstü PC uygulamalarında kullanılan HDD'lere göre, genellikle daha yüksek güvenilirlik sunar.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.