Güncel

Tosuncuk Mehmet Aydın Türkiye'ye getirildi!

Brezilya'da teslim olan Tosuncuk lakaplı Çiftlik Bank kurucusu Mehmet Aydın Türkiye'ye getirildi. Şimdi yeni bir süreç başlıyor.


Yaklaşık 3 yıldır firarda olan ve dünyanın çeşitli ülkelerinde olduğu iddia edilen Tosuncuk lakaplı Çiftlik Bank kurucusu Mehmet Aydın, dün akşam saatlerinde Türkiye'ye getirildi. 

2016 yılında kurduğu Çiftlik Bank adını verdiği proje ile binlerci kişiden milyonlarca lira toplayan ve sonra yurt dışına kaçan Mehmet Aydın Türkiye’nin Brezilya’daki Sao Paulo Başkonsolosluğu‘na teslim olmuştu. 

Mehmet Aydın hakkında yargı süreci başladı

Dün akşam saatlerinde Brezilya'dan Türk Hava Yolları’na (THY) ait olan TK-0016 sefer sayılı uçakla Türkiye'ye getirilen Mehmet Aydın ile ilgili süreç de başlamış oldu. 4 gün gözaltında tutulacak olan Mehmet Aydın'ın daha sonra yargılanma süreci başlayacak. 

Hakkında farklı iddialar ortaya atıldı

Ani bir kararla teslim olan Mehmet Aydın ile ilgili farklı iddialar da ortaya atıldı. Bunlar arasında parasının bittiği, parasını Bitcoin'e yatırarak birkaç yüz katına çıkardığı ve mağdurların parasını geri ödeyip etkin pişmanlıktan yararlanarak serbest kalacağı gibi farklı iddialar yer alıyor.

Bu iddialar ne kadar doğrudur bilinmez ama şu bir gerçek ki Mehmet Aydın teslim oldu ve Türkiye'ye getirildi. Yargı önüne çıkarılacak olan Aydın'ın durumu önümüzdeki günlerde netleşecek. 

Çitflik Bank'ta ne olmuştu?

2016 yılında kurulduğunda masum bir oyun olarak hizmet veren Çiftlik Bank daha sonra yüzbinlerce kullanıcısı olan Ponzi türünde bir yatırıma dönüştü. Yatırdıkları paralar ile çeşitli hayvanlar satın alan ve düzenli ziyaretler ile gerçek para kazandırmayı vaat eden Çiftlik Bank, kullanıcılar tarafından popüler hale geldi.

Sermaye Piyasası Kurulu'nun raporuna göre 77 bin 843 kişiden 511 milyon TL toplandı. 62 bin 877 kişiye 393 .3 milyon TL ödeme yapıldı. Kalan para ise Kıbrıs'a ve Çiftlik Bank CEO'su Mehmet Aydın ile eşinin hesabına aktarıldı.

Yorumlar
Ahmet
vatana millete hayırlı olsun nurtopu gibi bir tosununuz oldu
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.