TR uzantılı alan adları için son gün 23 Mart 2020

TR uzantılı alan adlarının ÖDTÜ'den diğer servis sağlayıcılara 23 Mart 2020 tarihine kadar taşınması gerekiyor.

TR uzantılı alan adları için son gün 23 Mart 2020

Türkiye'deki tr uzantılı alan adları bugüne kadar ÖDTÜ tarafından veriliyordu. Ancak 21 Aralık 2018 tarihinde yapılan bir devir ile bu alan adlarının kontrolü Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurusu BTK'ya devredildi. yapılan anlaşma ile tr uzantılı alan adlarına sahip olanların 23 Mart 2020 tarihine kadar bu alan adlarını ÖDTÜ'den diğer servis sağlayıcılara taşıması gerekiyor.

TR uzantılı alan adları için son gün 23 Mart 2020

Bugüne kadar nic.tr üzerinden yapılan alan adı alımı ve düzenleme işlemleri bu tarihten sonra yetik verilen 11 şirket tarafından gerçekleştirilecek. nic.tr üzerinden alan adı alanların da bu tarihe kadar bu alan adlarını bu 11 şirket arasından seçecekleri birine aktarması gerekiyor.

Alan adı aktarma işlemi nic.tr üzerindeki ilgili sayfadan yapılabilecek. Ücretsiz olan aktarım işlemi sonrasında alan adının devredildiği şirket üzerinden tüm düzenlemeler yapılabilecek. 

Bu tarihe kadar yetkili şirketlere taşınmayan alan adları ise faaliyete geçtiğinde TRABİS sistemine otomatik olarak dahil edilecek. Ancak bu sistem bazı özelliklere sahip olmayacağından bu işlemi 23 Mart 2020 tarihine kadar yapmanızı öneriyoruz. Aktarım işlemi sadece nic.tr üzerinden alınan alan adları için geçerli olup farklı yerlerden bu alan adlarını alanların satın aldıkları yere başvurmaları gerektiğini de hatırlatalım.