TSMC, AMD ve Nvidia'yı ikna edebilmek için fiyatları düşürüyor! [Çip vereyim abime]

Dünyanın en büyük çip üreticisi TSMC yaşanan ekonomik sıkıntılardan ötürü müşterilerini kaybetme aşamasına geldi dersek yanlış söylemiş olmayız. Ancak bu durum sistem almak isteyenleri bir hayli sevindirebilir.

TSMC, AMD ve Nvidia'yı ikna edebilmek için fiyatları düşürüyor! [Çip vereyim abime]

TMSC, dünyanın en gelişmiş çiplerini üretiyor. Firma bu çipler için fiyatlarda indirime gitme kararı aldı. Şirket, 2023'ün başlarında gelir düşüşüyle ​​karşı karşıya olacağından, daha agresif fiyatlandırma politikası sergileyip firmaları yeni düğüm süreçlerine çekmeye çalışacaktı ancak evdeki hesap çarşıya uymadı.

TSMC indirime gidiyor

MyDrivers'a göre TSMC'nin daha fazla şirketi cezbetmek için 3nm yonga fiyatlarını düşürebileceğini açıkladı. Bu indirim şirketin tüm 3nm işlemleri için geçerli olacak.

DigiTimes geçen Kasım ayında, TSMC'nin 3 nm çip başına 20.000 dolar ücretlendirmeyi planladığını bildirmişti. Bu, üretimde yer alan kapsamlı EUV litografi süreci nedeniyle 5 nm'ye göre yüzde 25'lik bir artış demek. Apple, yaklaşan iPhone 15 modeli için 3nm yongalarını güvence altına alabilmek için bu fiyat artışını kabul etmek zorunda kalan firmalardan, ancak görünüşe göre AMD, Nvidia, Qualcomm ve MediaTek gibi diğer şirketler bunu kabul etmiyor.

TSMC, Nvidia ve AMD'yi elinde tutmak için fiyatları düşürüyor!

Tayvan merkezli şirket, 2022'nin sonunda ilk 3nm işlem düğümü olan N3'ün seri üretimine başlamıştı. Daha kararlı ve verimli olan N3E düğümünün 2023'te gelmesi bekleniyor ve üretimi daha ucuz olacak. Durum böyle olunca TSMC fiyatlarında doğal olarak indirime gidecek.

AMD'nin, ilk olarak Mayıs 2021'de bir sızıntıyla ortaya çıkan Zen 5 CPU mimarisi için 3 nm'lik bir işlemci düğümü kullanması bekleniyor. AMD'nin Zen 5'i resmi olarak ne zaman tanıtacağı ise henüz belli değil. Nvidia tarafındaysa, 2024'te çıkması muhtemel olan "Blackwell" kod adlı bir sonraki oyun GPU'ları için 3nm'yi kullanması bekleniyor.

Durumlara bakılırsa yeni çıkacak olan bu teknolojiler çok da fahiş fiyatlardan satılmayacak. En azından dünya geleninde bu böyle olabilir.