Bitcoin (BTC) arzının payı yeni rekor kırdı! Dijital altın diyebilir miyiz?

2 veya daha fazla yıldır değişmeyen BTC arzının payı yeni rekor kırdı! Bitcoin'e artık dijital altın diyebilir miyiz?

Bitcoin (BTC) arzının payı yeni rekor kırdı! Dijital altın diyebilir miyiz?

2023'ün başında kazanç elde etmesine rağmen Bitcoin ( BTC ), arzını muhtemelen etkileyebilecek bir faktör olan 2021 boğa koşusunun gölgesinde işlem görüyor. Ancak yeni veriler, genişleyen ayı piyasasının Bitcoin'in arzını önemli ölçüde etkilemediğini gösteriyor.

Bitcoin (BTC) arzının payı yeni rekor kırdı! Dijital altın diyebilir miyiz?

Documenting Bitcoin tarafından paylaşılan kripto analiz firması Glassnode'un verilerine göre, özellikle tüm Bitcoin'in %48,25'lik bir rekoru iki yılı aşkın bir süredir taşınmadı veya işlem görmedi.

Bitcoin (BTC) arzının payı yeni rekor kırdı! Dijital altın diyebilir miyiz? - Resim : 1

Taşınmamış Bitcoin tablosunun payı. Kaynak; cam düğüm

Taşınmayan Bitcoin miktarının, toplam arzına kıyasla belirli bir süre boyunca cüzdanlardan ne kadar likit olmayan BTC ile belirlendiğini belirtmekte fayda var. Bununla birlikte, en son rekor, kripto para biriminin fiyat yörüngesinin tersine hareket ediyor.

Taşınmamış Bitcoin'in anlamı

Özellikle, tüm Bitcoin'in neredeyse yarısının hareketsiz kalmasıyla, varlık oluşturma ivmesinin dijital altına dönüşmesi ve sonuç olarak bir değer deposu olması gibi çeşitli şekillerde yorumlanabilir. Bu, yatırımcılar arasında artan uzun vadeli güven ve istikrar düzeyini gösterdiğinden, Bitcoin ve genel kripto para piyasası için önemli bir gelişmedir.

Aynı zamanda veriler, yatırımcıların piyasa fiyat hareketinin farklı aşamalarına rağmen varlığı tutmayı tercih ettiğini gösteriyor. Örneğin, Bitcoin'in 2021'de tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasıyla, çoğu sahibinin nakde çevirmeyi seçeceği varsayılırdı.

İlginç bir şekilde, ayı piyasası, uzun vadeli inananlara düşüşte satın alma fırsatı sundu. 

Aynı zamanda, uykuda olan Bitcoin, varlığın artan kurumsal benimsemeye tanık olduğu bir döneme denk geliyor. Kurumlar, kısmen varlığın değerini artırmasına yardımcı olan uzun vadeli bir hedefle Bitcoin'e giriştiler. 

Bununla birlikte, kayıp Bitcoin de taşınmamış stoka katkıda bulunuyor olabilir. Bazı durumlarda yatırımcılar, sahibinin vefat etmesi veya özel anahtarlara erişimini kaybetmesi nedeniyle Bitcoin'lerine artık erişemez.

Bitcoin fiyat analizi

Bitcoin şu anda 21.000 $'ı hedefliyor ve son 24 saat içinde yaklaşık %0.5'lik artışla 20.949 $'dan işlem görüyor. Varlık, 70 milyar doların üzerinde sermaye girişi kaydetmek için bir haftalık bir ralli yaşadı.

Bitcoin (BTC) arzının payı yeni rekor kırdı! Dijital altın diyebilir miyiz? - Resim : 2

Bitcoin yedi günlük fiyat tablosu. Kaynak: Finbold

Son olarak, likit olmayan Bitcoin, fiyat hareketi açısından ne beklenebileceğine dair ipucu verebilir. Özellikle, varlık uzun süre hareketsiz kalırsa, volatilite olasılığını artıran noktaları satarken veya işlem yaparken piyasa bir miktar istikrar yaşayabilir.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki içerikler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım spekülatiftir. Yatırım yaparken sermayeniz risk altındadır.