Güncel

Tüm platformlarda dosya erişimini etkinleştirme

Dosya paylaştırma Synology Disklerin ana işlevlerinden biridir. Bu yazımızda tüm platformlarda nasıl erişirsiniz sorusuna cevap vereceğiz.

Tüm platformlarda dosya erişimini etkinleştirme

Dosya paylaşımı Synology DiskStation'ın esas işlevlerinden biridir. Synology DiskStation Intranet içinde veya İnternet üzerinde dosya paylaşım merkezi olabilir, kullanıcılarının her zaman her yerde dosyalarına erişmelerine olanak sağlar.

Bu bölümde tüm platformlar için dosya paylaşım protokolleri, kullanıcıların ve grupların oluşturulması ve yönetilmesi, paylaşımlı klasörlerin ayarlanması ve paylaşımlı klasörlere, uygulamalara ya da alt klasörlere belirli kullanıcılardan veya gruplardan erişime izin verip vermeme işlemlerinin nasıl yapılacağı açıklanmıştır.

Bu bölümde tüm platformlar için dosya paylaşım protokollerinin desteklenmesi amacıyla Synology DiskStation'ın nasıl etkinleştirileceği anlatıcam.

Synology DiskStation aşağıdaki dosya paylaşım protokollerini destekler:

- Windows için: SMB/CIFS (Ağ Bağlantılarım), FTP, WebDAV

- Mac için: SMB, FTP, AFP, WebDAV

- Linux için: SMB, FTP, NFS, WebDAV

Windows Dosya Hizmetini Yönetin

Synology DiskStation'ı Windows dosya sunucusu (CIFS sunucusu) olarak etkinleştirmek için Windows Dosya

Hizmeti sekmesine Ana Menü > Denetim Masası > Dosya Hizmetleri >Win/Mac/NFS seçeneğinde tıklayın.

1410014787_1.png

Windows dosya hizmetini etkinleştirmek için:

1 Windows dosya hizmetini etkinleştir'i işaretleyin.

2 Uygula'ya tıklayın.

 1410014791_2.png

Mac Dosya Hizmetini Yönetin

Synology DiskStation'ı Mac dosya sunucusu (AFP Sunucusu) yapmak için Mac Dosya Hizmeti sekmesine Ana Menü > Denetim Masası > Dosya Hizmetleri >Win/Mac/NFS seçeneğinde tıklayın.

Mac dosya hizmetini etkinleştirmek için:

1 Synology DiskStation'ı bir Mac dosya sunucusu (AFP sunucusu) yapmak için Mac dosya hizmetini etkinleştir onay kutusunu işaretleyin.

2 Gerekirse AppleTalk Bölgesi veya Time Machine yedekleme klasörünü ayarlayın. (Daha fazla bilgi için aşağıdaki bölümlere bakın.)

3 Uygula'ya tıklayın

1410014800_3.png

Bonjour yazıcı yayınını etkinleştirmek için:

Mac istemcilerinin Synology DiskStation'a bağlı yazıcıyı tarayıp bulmalarını sağlamak için Bonjour Yazıcı Yayınını Etkinleştir seçeneğini işaretleyin

 

Linux İstemcileri için NFS Hizmetini Etkinleştir

Linux istemcinin DiskStation veri erişimine izin vermek için Ana Menü > Denetim Masası > Dosya Hizmetleri >Win/Mac/NFS seçeneğine gidin.

NFS hizmetini etkinleştirmek için:

1 NFS'i etkinleştir seçeneğini işaretleyin.

2 Uygula'ya tıklayın. 

1410014805_5.png

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.