Güncel

Türk astronot için şartlar belirlendi! Belki de o kişi sizsiniz!

Türkiye Uzay Ajansı tarafından aranan ilk Türk astronot için şartlar belirlendi. Belki de o kişi siz olabilirsiniz.

Türk astronot için şartlar belirlendi! Belki de o kişi sizsiniz!

Son günlerde Türkiye'nin en önemli gündem maddelerinden birisi de 2023 yılında Ay'a gidecek olmamız. Açıklanan plan çerçevesinde Türkiye 2023 yılında Ay'a sert iniş gerçekleştirecek. Önümüzdeki vadede de Ay'a ilk Türk astronotu göndereceğiz. Peki bu astronot için aranan şartlar neler?

Türk Uzay Ajansı yetiştireceği astronotlar için kriterlerini belirledi. Buna göre yetiştirilecek olan astronot adaylarında;

Havacılık ve uzay alanlarında deneyim
Uzak ve yakın görme keskinliği
Hastalık veya psikolojik rahatsızlığının bulunmaması

şartı aranacak. Bu şartları taşıyanlar arasından seçilecek olan 3 kişi 2 yıl boyunca eğitim görecekler. Sonrasında ise zamanı geldiğinde Türkiye bayrağını Ay'da dalgalandırmak için önemli bir sefere çıkacaklar.

Türk astronot için şartlar belirlendi! Belki de o kişi sizsiniz!,

Genel olarak bakıldığı zaman bu şartları karşılayabilen kişi sayısının hayli fazla olduğu söylenebilir. Muhtemelen yapılacak olan testler sırasında pek çok kişi elenecektir.

Eğer "Ay'da ilk insan" filmini izlediyseniz astronot adaylarının ne gibi testlere tabi tutulduklarını zaten biliyorsunuzdur. Dolayısıyla yerçekimi, G kuvveti ve pek çok alanda testler yapılarak, astronotları en zor şartlara, en zor görevlere karşı hazırlıklı hale getiriyorlar.

Bakalım Türkiye gerçek anlamda Ay'a ilk yolculuğunu ne zaman gerçekleştirecek. Bu hem dünya, hem de bizim için önemli bir adım olacak. Türkiye 2023 ile birlikte resmen uzay çağına geçiş yapan ülkeler arasına katılacak.

Yorumlar
Bahadir Ömer Hamamcioglu 1967
Balık adam kıyafetinden astronot kıyafeti üretilmiş gibi. Astronot kıyafeti bol hacimli olmalı uzayda radyasyon çok yüksek tır. Ve çok soğuk tur. Eksi 100 derece
Cevapla
Bahadır Ömer Hamamcioglu 1967
En iyi güçlü akıl sağlığı yerinde olan astronot bordo bereliler den seçilmelidir. Bordo bereliler her testten geçirilmiştir sadece astronot testine tabii tutulacaklar. Ayrıca bordo bereliler e yüzmeyi dalmayı da öğretiniz ki uzayda nasıl hareket edileceğini de bilebilsinler. Öyle halk arasından astronot seçilemez trilyon liralık yatırım boşa gider.
Cevapla
Ben
Benim o kişi
Cevapla
NEDİR NE DEĞİLDİR BİR O KADARDIR
yalnız astronot demiyoruz
Cevapla
💎G@kko💎
Abem bende uzaya getmek isterim ama inanın insan korki çünkü metrelerce yüksekte insan güvende olmaz
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.