Güncel

Türk gençleri güneş enerjili bisiklet icat etti!

Düzce Meslek Yüksekokulu öğrencileri, güneş enerjisiyle şarj edilebilen batarya ile 4 saat çalışabilen bisikletin prototipini üretti.

Türk gençleri güneş enerjili bisiklet icat etti!

Gün geçmiyor ki artık gelişen Türkiye ile Türk gençliği yeni bir icada imza atmasın. Şimdide Düzce Meslek Yüksekokulu öğrencileri, güneş enerjisiyle şarj edilebilen batarya ile 4 saat çalışabilen bisikletin prototipini üretti.

1339393824_88717.jpg

Öğretim Görevlisi Hasan Esen bu konuda yaptığı açıklamada, Türkiye'nin güneş enerjisi potansiyelini en iyi şekilde değerlendirmeyi amaçladıklarına dikkat çekti ve şöyle devam etti;

''Türkiye'de güneşlenme gün sayısı fazla. Biz de güneş enerjisi kullanımını yaygınlaştırmak istedik. Böylelikle çevresel kirliliğin önüne geçilmiş olacak. Düzce, düz bir ova olduğu için güneş enerjili bisiklet kullanılmasına çok uygun. Artık dünya güneş enerjisinden faydalanmaya geçiyor. Biz de bu anlayışla yenilenebilir enerji kaynaklarından bisikletin hareket etmesini sağladık'' ifadelerini kullandı.

Hasan Esen, fosil yakıtların azalmasıyla yenilenebilir enerji kaynakları kullanımına ihtiyacın arttığını söyledi ve ''Proje tamamen öğrenci arkadaşlarımızın el emeğiyle yapılmıştır. Pedal sistemi de var. Gerektiğinde, tepe çıkılması durumunda pedal çevirebiliyorsunuz. Güneş olmadığı akşam saatlerinde de bisikletin arkasına yerleştirdiğimiz bataryası ile 4 saat yol kat edebiliyor'' ifadelerini kulladı. Esen, Bisikletin 21 kilometre hıza ulaşabildiğini söyledi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.