Güncel

Türk Kartalı ALPINA tasarımı ile dikkat çekiyor!

Türk Kartalı ALPINA, uçak tasarımı ile Almanya'da düzenlenen uluslararası yarışmada "Mükemmel Tasarım" ödülünü aldı.

Türk Kartalı ALPINA tasarımı ile dikkat çekiyor!

Aquila ve Bursa Uzay ve Havacılık'ın sahibi Celal Gökçen, Türkiye'de üreteceği Türk Kartalı ALPINA uçak tasarımı ile Almanya'da düzenlenen uluslararası yarışmada kazandığı "Mükemmel Tasarım" ödülünü aldı.

Türk Kartalı ALPINA, Avrupa'nın en prestijli yarışmaları arasında gösterilen "German Design Awards"da 10 yıl aradan sonra bir uçak tasarımına verilen "mükemmel tasarım" ödülüne layık görüldü.

Türk Kartalı ALPINA tasarımı ile dikkat çekiyor!

ALPINA'nın hem karaya hem suya inebilmesi, üstten kanatlı yapısı ve enerjisini tasarruflu kullanma özelliği, dünyaca ünlü tasarımcıların beğenisini topladı. Uçağın AQUA ve 4 kişi kapasiteli ALPINA D-DSNB alternatifleri, "havacılık, deniz ve demiryolu taşıtları" kategorisinde altın ödül kazandı.

Alman Tasarım Konseyi tarafından 1969 yılından beri sanayi, üretim ve tasarım kültürünü desteklemek amacıyla Alman devletinin himayesinde düzenlenen "German Design Award 2019"un bu yılki ödül töreni, Uluslararası Frankfurt Fuarı kapsamında düzenlendi.

Türk Kartalı ALPINA isimli uçağı, Türkiye'de geliştirecek Aquila ve Bursa Uzay ve Havacılık'ın sahibi Celal Gökçen ile uçağın tasarımcısı ODTÜ Dr. Öğretim Üyesi Hakan Gürsu, ödül törenine katılarak ünlü tasarımcılarla başarılarının gururunu paylaştılar.

Aquila ve Bursa Uzay ve Havacılık'ın sahibi Celal Gökçen, ödül töreninin ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünya çapındaki sanayi devlerinin katıldığı yarışmada, havacılık alanında, son 10 yıldaki ilk altın ödülü ALPINA adlı Türk tasarımının kazanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Gökçen, "10 yılda ilk defa bir uçak bu yarışmada altın ödül aldı. Uçağın önemli bir ticari rakibi 2017 yılında bitmiş uçakla bronz ödül almıştı." dedi.

Yorumlar
Mehmet Ali
Kartal adı biraz abartılı olmuş sivrisineğe daha çok benziyor tasarım olarak hakikaten çok güzel fakat aklımın almadığı bu uçağa 4 kişiyi bindiriyorsan eğer bu kişilerin bagajlarını nereye koyacakları
Cevapla
yakup
kuyruk tarafında neden almanyanın bayrak resmi simgesi var ay yıldız neden yok
Cevapla
Abbas
Reis harbiden iyi nokta bu türk yapımı değil bunda bi iş var
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.