Güncel

Türk oyun sektörü umut verici

Küresel araştırma şirketi Newzoo, Türkiye'deki oyun sektörünün gidişatına ilişkin araştırma yaptı.

Türk oyun sektörü umut verici

Türkiye'deki internet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu bilgisayar oyunlarıyla haşir neşir durumda olmasına karşın oyun sektöründe Türk yapımı oyunların yeri gösterilen ilgiye nazaran çok düşük kalıyor.Küresel araştırma şirketi Newzoo, Türkiye'deki oyun sektörünün gidişatına ilişkin araştırma yaptı. Araştırmaya göre Türk oyun sektörü umut verici olarak değerlendirildi.

Araştırmadan elde edilen verilere göre, Ülkemizde'deki internet kullanıcılarının yaklaşık yüzde 72'si bilgisayar oyunu oynamakta. Araştırmanın öngörüsüne göre 2012 yılı itibariyle Türk internet kullanıcısının bilgisayar oyunlarına harcadığı miktar 400 ila 500 milyon dolar aralığında olacağı tahmin edilmekte.

1340563311_game-turkiyeteknolojioku2.jpg

Ülkemizdeki internet kullanıcılarının tercihini sosyal ağlarla entegreli oyunlar oluşturmakta. Türkiye'de bulunan oyun severlerin 17 milyon 100 bini oyunları sosyal medya platformlarına bağlı şekilde oynamakta.

1340563452_game-turkiyeteknolojioku.jpg

İstatiksel veriler göz önünde bulundurularak yapılan tahminlere göre bu yıl içinde Türkiye'de sosyal ağlara 40 milyon dolar civarında para harcanılması tahmin ediliyor.

Türkiye'de bulunan 17 milyon 100 bin sosyal medya oyuncusu bu mecrayı en popüler oyun alanı yaparken, oyuncu sayılarında Almanya ile aynı seviyeye gelindiğini görüyoruz. Bu açıdan tahminlere göre 2012 yılı içinde Türkiye'de sosyal ağlara 40 milyon doların üzerinde para harcanacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.