Güncel

Türk Telekom müşterileri çok memnun

Türk Telekom 2020 yılına ait verilerini açıklamaya başladı. Operatör devi 2020 yılında yüzde 20'lik büyüme yaşayarak yeni bir rekora imza attı.

Türk Telekom müşterileri çok memnun

Türkiye'nin önde gelen operatörlerinden biri olan Türk Telekom, abone sayısını önemli ölçüde arttırdı. Sadece 2020 yılında 2.6 milyon aboneye daha erişen Türk Telekom'un toplam abone sayısı ise 50 milyonu aştı. Görünen o ki Türk Telekom aboneleri durumlarından hayli memnun. Zira memnun olmasalar bir operatörün 50 milyon aboneye ulaşması hiç de kolay olmazdı.

Türk Telekom, 2020’yi güçlü kapattı. 2020’de 28,3 milyar TL gelir elde eden şirket, yüzde 20’lik artış ile 2008’deki halka arzdan bu yana en yüksek gelir büyümesini gerçekleştirdi.

Faiz, amortisman ve vergi öncesi kârı (FAVÖK) 13,2 milyar TL’ye ulaşan Türk Telekom, FAVÖK marjını ise yüzde 46,8 olarak açıkladı. Son 12 yılın en yüksek seviyesi olan 3,2 milyar TL net kâr elde ederken şirketin yatırım harcamaları da geçen yıla göre yüzde 36 artışla 6,7 milyar TL’ye yükseldi.   

Toplam abone sayısı 50 milyonu aştı

2020’de 2,6 milyon net abone kazanan Türk Telekom’un toplam abone sayısı 50,4 milyona ulaştı. Sabit genişbant internet aboneleri, halka arzdan bu yana en yüksek yıllık net abone artışı olan yüzde 18 artışla toplam 13,4 milyona yükseldi. Fiyatlama, yeni abone kazanımları ve üst pakete geçişlerle desteklenen sabit genişbant ARPU 2020’de, yıllık bazda yüzde 14,2 yükselirken fiber abone sayısı, yıllık yüzde 47’nin üzerinde güçlü artış ile 6,2 milyonu aştı.

Mobilde faturalı abone tabanı yıl içindeki 1,1 milyon net abone kazanımı ile genişlemeyi sürdürdü.

Telekom

LTE abonelerinin aylık ortalama data kullanımı bir önceki yıla göre yüzde 4,7 yükselişle 9,0GB oldu. Sabit seste, yeni 631 bin net abone ile 2008 yılındaki halka arzdan bu yana en yüksek yıllık net abone artışı kaydedildi.

5G için geri sayım başladı

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal 5G ile ilgili olarak; “Yıl boyunca güçlü nakit akışı sağlamaya ve borçluluk oranımızı düşürmeye odaklandık. Önceden beri attığımız istikrarlı adımlarla, yabancı para net kısa pozisyonumuzu yılın son çeyreğinde uzun döviz pozisyonuna çevirmeyi başardık.” 5G ve sonrasındaki yeni nesil teknolojileri destekleyecek altyapıyı inşa etmeyi hedeflediklerini ifade eden Önal, “Türkiye’nin dijital dönüşümünde liderliğimizi sürdürürken 5G teknolojilerine ve 5G’nin yapıtaşı fibere yatırımlarımızla, bu alandaki lider pozisyonumuzla 5G’ye hazırız. Bu yolculukta Türkiye’yi öncü yapmaya kararlıyız. Türkiye’nin verisini koruyarak ulusal güvenliğimizi sağlıyor, 5G, yapay zekâ, IoT ve yeni nesil şehirler gibi üstün teknolojilerle ülkemizin yarınlarını şekillendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Vahit
Izmirdeyim 1aydir internet arizalandi 1 aydir servis gelmedi
Cevapla
Elif Bahar
Bu turktelekomdan memnun olan musteriler kim acaba.Aydin merkez ilce efelerde internet cekmiyor.defalarca sikayet ettim musteri hizmetlerini aradim kimsenin bisey yaptigi yok.bozuk plak gibi ayni seyi surekli tekrarliyorlar.cevremde telekom kullanan ne kadar tanidigim varsa sikayetci ve turkcelle geciyor buna telefon kullanicilarida dahil.bu haberlerde ki aciklamalari yapan ceolar sti yetkilileri burda yazilanlari okusalar gelecekleri icin daha iyi olacak.cunku telekom bu kadar berbat hizmet verirken gelecekte musterisi hic kalmayacak umarim.internet veya telefon farketmez.bu firma sadece para tuzagi.turkcell 35mb fiber interneti ile ayni ucreti telekomda sozde 20mb icin oduyorum ama bulundugum yerdeki altyapi anca 8mb cekiyor.ve 20 mb satisini bana yalan soyleyerek yapan telekom
Cevapla
Buğra
Yahu internet kendi kendine gidip gidip geliyo neresi iyi
Cevapla
Murat
Ankaranın göbeğinde merkezde olmamıza rağmen türktelekom telefon çekmiyor. Müşteri hizmetlerini aradım.dönüş bile yapılmadı.
Cevapla
Mustafa
Haritaya bakılırsa CHP nin yüksek olduğu iller gözüküyor.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.