Güncel

Türk Telekom’dan Türkiye'nin ilk Wi-Fi 6 denemesi

Türk Telekom Wi-Fi 6 yeni nesil bağlantı teknolojisini Türkiye’de deneyen ilk operatör oldu.


Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, “ Wi-Fi 6 çalışmaları sonrasında Türk Telekom, 5G ve fiber geniş bant ile sağladığı yüksek hızları ev ve ofis içi alanlara kablosuz şekilde taşımış olacak” dedi.

Türkiye’nin lider bilgi ve iletişim teknolojileri şirketi Türk Telekom, Acıbadem yerleşkesinde kurulan test laboratuvarında ilk kez denediği Wi-Fi 6 (802.11ax) teknolojisiyle bir önceki nesil olan 802.11ac’ye göre 2,5 kat daha yüksek hıza ulaştı. Türk Telekom, altıncı nesil Wi-Fi standardı Wi-Fi 6 teknolojisini Türkiye’de ilk kez deneyen ve başarıyla bu testi gerçekleştirebilen ilk operatör oldu. Türk Telekom, Wi-Fi 6’yı destekleyecek yeni modemlerinin teknolojik özellikleri sayesinde daha geniş bir kapsama alanına, daha yüksek hızlarda kablosuz internet ulaştırabilecek. Ayrıca Wi-Fi 6, eski nesillere göre daha düşük güç tüketimi sağladığından Wi-Fi’a bağlanan akıllı telefon ve taşınabilir bilgisayarlarda “daha uzun pil ömrü” sunacak.

Türk Telekom’dan Türkiye'nin ilk Wi-Fi 6 denemesi

Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, Türk Telekom olarak Intel ile yeni kablosuz iletişim standardı Wi-Fi 6 teknolojisini Türkiye’de ilk kez denediklerini açıkladı. Kıraç, “Wi-Fi 6’lı modemlerin, akıllı telefon ve taşınabilir bilgisayarların yaygınlaşması ve kablosuz ağ performansının artmasıyla, iş, eğlence, güvenlik, akıllı ev konseptli her türlü uygulama yüksek kapasiteli kablosuz ağlar üzerinden kullanılabilecek. Türk Telekom bu yöndeki ilk ve en önemli adımı atarak teknoloji ve inovasyondaki liderliğini bir kez daha gösterirken, müşterilerini de yeni teknolojilerle tanıştırmanın gururunu yaşayacak” dedi.

Türk Telekom geleceğin “loT” dünyasına hazırlık yapıyor

Türk Telekom’un yüksek hız ve konfor beklentisindeki müşterileri için özelleştireceği yeni nesil kablosuz modemleri sayesinde interaktif online oyunlar, video konferanslar, sanal gerçeklik (VR), artırılmış gerçeklik (AR), 4K-8K video iletimi gibi birçok popüler eğlence ve iş aracının önündeki gecikme ve kesinti engelleri tarihe karışmış olacak. Yüksek hızlı Wi-Fi 6 modemler sayesinde gecikmelerde yüzde 75 oranında iyileşme olacak. Ayrıca Wi-Fi 6 teknolojisi bir önceki nesle göre desteklediği cihaz kapasitesini 4 kat artırdığından, yakın gelecekte hayatın her alanında karşımıza çıkacak olan IoT (nesnelerin interneti) cihazlarının sorunsuz çalışmasına olanak sağlayacak.

Yorumlar
Anonim
İyi güzel de bizim ülke daha AC'ye bile geçemedi %99'u hala N kullanıyor. Ekonomi böyle devam ederse Wifi 6 falan bizim için 2030'dan önce mümkün değil. Bir modem olmuş 300-500 TL. Düzgününü istersen 1000 TL'ye kadar yolu var. Asgari ücretli zaten alamaz. Orta düzey için de fazla lüks harcama yani bu. Düşünsenize en iyi memur 6000 TL falan alıyor desek (Çoğu bundan çok çok az alıyor) Maaşının %15-20'sini modeme mi verecek? Özellikle bizim kafa yapmımızdaki insanımız hayatta almaz. Neyse çok boş yazdım kimse umursamayacak zaten. İyi günler.
Cevapla
Yvz
Valla almak istersen tonla ikinci elde aıfır ayarında çok kaliteli modemler var.Tabi bi modem 2 yıl kullanılmış ona 50 ila 100 vermek varken ya sıfırını 400 verir alırım kafasında olursanız elbette geçinemezsiniz.herkes daha iyisi daha pahalısı derdinde.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.