Güncel

Türk Telekom'un Günışığı projesi az gören çocuklara umut oldu!

Türk Telekom ve Engelsiz Yaşama Derneği'nin başlattığı Günışığı projesi az gören çocuklara umut oldu!


Türk Telekom ve Engelsiz Yaşama Derneği’nin ortak yürttüğü Günışığı projesi, az gören çocuklara umut kaynağı oluyor. Tıbben görme engelli kabul edilen, yüzde 1 ile 10 arasında görme kalıntısına sahip çocuklar, Günışığı projesi sayesinde normal okullarda eğitim alabiliyor.

Bu proje kapsamında tam 700 çocuğa eğitim verildi. Bu yıl içerisinde ise 200 öğrenciye daha eğitim verilmesi bekleniyor.

Türk Telekom, Günışığı Projesi’nin İstanbul’daki ayağı çerçevesinde, 63 çocuğa ve ailesine projeye dahil olmaları için seminer verildi.

Türk Telekom'un kurumsal sosyal sorumluluk projesi Günışığı’nın yeni döneminde eğitim alacak çocuklara; bireysel değerlendirme, eğitim ve aile farkındalık semineri verildi.

Günışığı projesi nedir?

Projede, az görenlerin görme duyusu, yaparak yaşayarak öğrenme modeli ile herhangi bir optik araç kullanmadan, göz kaslarını kullanmaya yönelik doğal yöntemler kullanılarak işlevsel hale getiriliyor. Bu kapsamda öğrencilerin günlük hayatta bu görme yetisini kullanması sağlanıyor.

Projenin ilk aşamasında öğrencilere ve ailelerine eş zamanlı yüz yüze eğitim veriliyor. Bu eğitimin ardından 7 ay boyunca öğrencilere Türk Telekom’un tablet ve internet gibi teknolojik desteği ile uzaktan eğitim veriliyor. Öğretmenler 7/24 öğrencilerin sorularına yanıt veriyor. Tüm çalışmalardan sonra görme yetisi belirli bir seviyeye ulaştığında destek teknolojilerden faydalanılarak çocukların her türlü yazılı materyale ulaşmasına destek olunuyor.

Örneğin dijital büyüteç ve ekran okuma gibi teknolojiden de destek alınıyor. Türk Telekom’un Arge birimi ile çocukların görmelerini işlevsel hale getirmek için hologramlar üretiyor. Bunu bütün dünya ile ücretsiz paylaşıyor.

Günışığı Projesinde eğitim alıp görme yetisini artıran çocuklarla bir araya gelen Türk Telekom İnsan Kaynakları, Regülasyon ve Destek Genel Müdür Yardımcısı Şükrü Kutlu;

"Biz Günışığı Projemizi Türkiye’nin her ilinde hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bu kapsamda Projemizin İstanbul ayağında, çocuklarımıza ve ailelerine projeye dahil olmaları için eğitim seminerleri verildi. Bu kapsamda eğitim alacak olan çocuklarımıza bireysel değerlendirme, eğitim ve aile farkındalık semineri veriliyor. Türk Telekom'un teknolojisi ve yaygın altyapısı sayesinde Proje’de verilen eğitimleri uzaktan da erişilebilecek şekilde kurguladık. Çocuklarımız, buradaki bireysel eğitim ve değerlendirmenin ardından 7 ay boyunca uzaktan eğitime tabi tutuluyorlar. Bu sayede şimdiye kadar 58 ilimizden 700 çocuğumuz erken müdahale eğitimiyle “görmeyi” öğrendi; hem onların hem de ailelerinin hayatları değişti. Verilen eğitimlerin yanı sıra Türk Telekom olarak az gören çocuklarımız için eğitici bir oyun uygulaması da hazırladık. ‘Günışığı oyunları’, Türkçe ve İngilizce olarak operatör bağımsız ve ücretsiz bir şekilde akıllı telefonlardan indirilebiliyor. Gururla söylüyorum ki bu dünyada ilk ve tek” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.