Güncel

Turkcell Martin Lindstrom’u ağırladı

Turkcell Akademi Pazarlama Konferansı marka dahisi Martin Lindstrom’u ağırladı.

Turkcell Martin Lindstrom’u ağırladı

“Turkcell Akademi Pazarlama Konferansı” alanında dünyaca ünlü konuşmacıları konuk etmeye devam ediyor. Bugün beşinci kez gerçekleşen etkinliğe, “markalaşma” dendiğinde akla gelen ilk isimlerden biri olan Martin Lindstrom damgasını vurdu. Time dergisi tarafından “Dünyanın En Etkili 100 İnsanı” arasında gösterilen,  “Buy-ology”  kitabının yazarı Martin Lindstrom, İstanbul ve Türkiye’nin markalaşma yolunda iyi ilerlediğini belirterek tavsiyelerde bulundu.

Türkiye’nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell’in, pazarlama alanında ufuk açıcı etkinliği “Turkcell Akademi Pazarlama Konferansı” bu sene de dev bir ismi ağırladı. Bu sene 800 kişinin katıldığı, beşincisi gerçekleştirilen konferansın konuğu Time dergisinin “Dünyanın En Etkili 100 İnsanı”ndan biri olarak gösterdiği Martin Lindstrom’du. Lindstrom, Swissotel’de iş ve pazarlama dünyasının önde gelenleri ve Turkcell çalışanlarına yaptığı konuşmaya “Benim maaşımı markalar değil, tüketiciler ödüyor. Kimse ofiste oturarak yeni şeyler söyleyemez, ben tüketicilerle birlikte yaşıyor, tüketim alışkanlıklarını birebir gözlemliyorum. Dünyanın hemen her bölgesinde çok farklı profilde insanlara konuk oluyorum, iki gün onlarla yaşıyorum. Bu yolla elde edilen bilgiler çok değerli oluyor. Ama temel olarak satın alma sırasında verdiğimiz kararların yüzde 85’i irrasyonel ve bilinçaltı. Bu mekanizmayı analiz etmek için beynin işleyişini, insanları sürükleyen temel duyguları anlayabilmek çok önemli. Burada devreye nöromarketing giriyor” sözleriyle başladı.

1352817635_dsc0174.jpg

Konuşmasında yeni tüketim alışkanlıklarını değerlendiren Lindstrom, “O kadar yoğun bir hayatımız var ki artık dinlemeye vaktimiz yok. Yeni kuşak ise yeni şeylere çok şaşırıyor, hemen tüketiyor ve çöpe atıyor. Bu ortamda aşk duygusu yaratan bir marka olmadıkça fark yaratmak imkansız. Bunun yanı sıra hayatımızda var olan tüm ürünlere mutlaka oyun ayağını eklemek, oyunlaştırmak gerekecek. Tüketiciyle fiziksel temas çok önemli. Ayrıca bir şeyi tanıtmanın ve satmanın en iyi yolu hala kulaktan kulağa (word of mouth) tanıtım” şeklinde konuştu.

Konuşmasının sonrasında izleyicilerin sorularını alan Lindstrom, Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv’in “İstanbul ve Türkiye markalarını daha iyi noktalara taşımak için neler yapabiliriz?” sorusunu şöyle yanıtladı: “Aslında İstanbul ve Türkiye bu konuda çok iyi bir yolda ilerliyor. Ben İsviçre, Avustralya ve Kolombiya için marka danışmanlığı yapıyorum. Kolombiya’nın kötü bir imajı vardı. Holywood’da yürüttüğümüz aktif bir kampanya ile çok olumlu sonuçlar aldık. Avustralya için sosyal medyayı yoğun bir şekilde kullandığımız kampanya ile yaratıcı video içerikleri ve farklı kampanyalar ürettik. Türkiye ve İstanbul’a gelince, marka yolunda sadece TV reklamları yetmez, yaratıcı kampanyalara ve farklı kanalları etkin bir şekilde kullanmaya ihtiyaç var.”

Marka dendiğinde akla ilk o geliyor…

Danimarka asıllı Lindstrom, gerek Buy-ology, BRANDsense gibi best seller olmuş kitapları, gerek dünya devlerine verdiği marka danışmanlığı, gerekse her sene dünyanın dört bir yanında yaklaşık 1 milyon kişiye ulaştığı konuşmaları ile “marka” dendiğinde akla gelen ilk isim. İnsanların satın alma tercihlerini irdelediği Buy-ology kitabı için 3 yıl çalıştı ve 7 milyon dolar harcayarak pazarlama ve nörolojiyi harmanladı. Markaların, duyguları ve dolayısıyla tüketici tercihlerini nasıl etkilediğini bambaşka bir bakış açısıyla anlatmayı başaran Lindstrom, halen New York’ta Lindstrom Company, Londra’da BRANDsense Agency şirketlerinin kurucusu ve CEO’su... Time Magazine, Harvard Business Review ve FAst Company gibi dergilere düzenli olarak katkıda bulunurken, dünyanın en itibarlı yayınlarında sık sık yorum ve görüşleriyle yer alıyor.

Dünyanın önde gelen isimleriyle beyin jimnastiği…

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Meltem Kalender Öztürk, Turkcell Akademi Pazarlama Konferanslarıyla ilgili olarak “Yaptığımız tüm çalışmaların temelinde “birbirimize değer katmak” felsefesi ve “fark yaratmak”  arzusu yatıyor. Bu sene 5.si gerçekleştirdiğimiz Pazarlama Konferanslarımız sayesinde alanlarında dünyaca ünlü uzmanları, hem Turkcell çalışanları hem de iş dünyası ile buluşturuyor, herkesin ufkunu açan bir beyin jimnastiği ortamı yaratıyoruz. Bugün marka dahisi Martin Lindstrom’un konuşmasını dinledik; eminim ki konferansımızı takip eden her bir kişi kapıdan iş yapış biçimlerini sorgulayarak, yeni fikirler ve hedeflerle çıktı. İlham verici gelişim programlarımıza devam edeceğiz” dedi.

Turkcell Akademi’nin Pazarlama Konferansları, daha önceki senelerde Amerikan başkanlık seçimlerinde Obama zaferinin arkasındaki isim olarak tanınan David Plouffe, ünlü Amerikalı sosyolog Malcolm Gladwell, insan davranışları ve ekonomi üzerine yürüttüğü çalışmalarla ses getiren Dan Ariely’i ve son olarak sosyal medya uzmanı Charlene Li’yi ağırlamıştı.

Turkcell'in "İnsana Yatırım" ilkesi doğrultusunda stratejik gelişim ve bilgi yönetimi merkezi olan Turkcell Akademi, Pazarlama Gelişim Programları kapsamında iş dünyasına değer katan liderleri konuk etmeyi sürdürecek.

Turkcell Akademi hakkında detaylı bilgi için: turkcellakademi.com.tr

Yorumlar
can
bu adam gerçekten harika. mutlaka dinlenilmesi gerek. ölmeden önce bir tavsiyesini dinleyin derim. ufkunuz açılacaktır:)
Cevapla
malatyacrew44
fark ettiyseniz teknlji oku da 1hafta incesine kadar turkcell reklamini aldi ve gene fark ettiyseniz turkcell ile ilgili haberler daha cok yayinlaniyor :) dikkatimden kacmadi
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.