Güncel

Turkcell’den BM Genel Sekreteri’ne oyalı yemeni

BM Genel Sekreteri’ne girişimci kadınların el emeği ürünleri hediye edildi.

Turkcell’den BM Genel Sekreteri’ne oyalı yemeni

8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde BM Kadın Ofisi tarafından düzenlenen Kadınların Güçlendirilmesi İlkeleri etkinliği,   Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un kapanış konuşması ile sona erdi. Özel sektörün, inovatif projeler üreterek kadınlar için ekonomik ve sosyal hayatta fark yaratması hedefiyle düzenlenen etkinliğin kapanış oturumunda, Ban’ın örnek gösterdiği en iyi dört uygulamadan biri Turkcell oldu.

Turkcell’i temsilen oturumda konuşan Koray Öztürkler ve beraberindeki heyet, toplantının ardından BM Genel Sekreteri’ne Turkcell’in Ekonomiye Kadın Gücü projesi kapsamında mikrokredi alan kadınların ürettikleri el emeği göz nuru ürünleri iletti. Turkcell’i kadın odaklı projelerinin başarısından ötürü kutlayan Ban, Öztürkler’e Türkçe teşekkür etti.

1362651103_ban-ki-moon-ve-koray-ozturkler-2.jpgTürkiye’nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell, Birleşmiş Milletler Kadın Ofisi (UN Women) tarafından organize edilen “Kadınların Güçlendirilmesi İlkeleri” (Women’s Empowerment Principles - WEPs) başlıklı etkinliğin açılış ve kapanış oturumlarında konuşmacı olarak yer aldı. Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, konuşmasında Türkiye’de Turkcell öncülüğünde gerçekleştirilen kadın odaklı projeleri ve elde ettikleri sonuçları anlattı. Öztürkler’in hemen ardından söz alan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, kapanış konuşmasında Turkcell’e kadının sosyal hayatta güçlenmesine katkıda bulunan projelerinden ötürü takdirlerini iletti ve Türkçe teşekkür etti.

Öztürkler: “Diğer şirketleri bu ilkeleri hayata geçirmeye davet ediyoruz”

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, “Gün boyu süren toplantılarda ‘İş eşitliktir’ dedik ve kadınlara yönelik ayrımcılığa son verecek projeleri tüm dünya ülkelerinin temsilcileriyle konuştuk. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin bizzat kendi inisiyatifiyle oluşturulan “Kadınların Güçlendirilmesi İlkeleri”ne imza atan ilk Türk teknoloji şirketi olarak burada ülkemizi temsil etmekten gurur duyduk. Eşitlik önce evimizde başlar.  Turkcell Grup’ta çalışanlarımızın %50’sinin kadın olması, yöneticilerimizin dünya ortalamasının tam iki katı oranında %42’lerde olması çok önemli. Diğer şirketleri de WEPs’e imza atmaya ve bu ilkeleri samimiyetle hayata geçirmeye davet ediyoruz” dedi.

Ban: “Başarılı ve ilham verici örnekler”

Öztürkler’in konuşmasından sonra söz alan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon ise “Göreve geldikten hemen sonra hayata geçirdiğim “Kadınları Güçlendirme İlkeleri” (WEPs) ile sadece 3 yılda büyük mesafe kaydettik. Brezilya’dan Türkiye’ye, Avustralya’dan Bangladeş’e bu alanda önemli çabalar var. Az evvel başarılı ve ilham verici örnekleri dinlerken kısa zamanda neler başarılabildiğini gördüm ve bundan büyük mutluluk duydum. Onlara gönülden teşekkür ediyorum. Kadınlara mutlak eşitlik sağlamak için iş ve politika dünyasının liderlerinin kararlı olması şart. Bakın ben görevime atandıktan sonra kadın yönetici sayımızı  yüzde 50 oranında arttırmayı başardım.  Parlamentolarında hiç kadın vekil olmayan ülkelerin başkanları ile konuşup, ikna turları düzenledim. Kadınların eşit haklara sahip olması için erkeklerin bu konuda istekli olmaları ve harekete geçmeleri gerekiyor” dedi.

Ban ki-Moon’dan Türkçe teşekkür

Turkcell’i; genç kızların eğitiminden girişimci kadınları teşviğe,  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile birlikte gerçekleştirilen kadınlara yönelik şiddete karşı sıfır tolerans kampanyasından “İşte Eşitlik” deklarasyonuna kadar pek çok projesinden ötürü kutlayan ki-Moon Öztürkler’e Türkçe teşekkür de etti.

Ekonomiye Kadın Gücü’nden Ban Ki-moon’a hediye

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, BM Genel Sekreteri’ne Turkcell’in TİSVA işbirliğinde hayata geçirdiği Ekonomiye Kadın Gücü projesi kapsamında mikrokredi alan kadınların hazırlamış olduğu bir oyalı yemeni, keçe telefon kılıfı ve el yapımı mumdan oluşan hediye setini takdim etti. Etkinliğin ilk günü İsviçre ve Avustralya hükümetlerinin ev sahipliğinde açılış, ikinci gününde ise BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile birlikte kapanış konuşması yapan Öztürkler projenin detaylarını Genel Sekreter’e iletti.

Beyaz Saray başdanışmanı Jarrett müjdeyi verdi: “Obama kadına yönelik şiddet yasasını bugün imzalıyor”

Etkinliğin Beyaz Saray’dan da bir konuğu vardı. Değişimin bir kişi ile başladığını anlatan ABD Başkanı’nın Kadından Sorumlu Başdanışmanı Valerie B. Jarrett, Barack Obama’nın istihdam ve ücretlendirmede kadın erkek eşitliği sağlamada, şeffaflık ve düzenli raporlamanın şirketler üzerinde adaleti sağlayan baskı unsuru olduğuna dikkat çekti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.