Güncel

Turkcell’den Van’a umut!

Turkcell’in Kumbarası Van’da umutları yeşertti.

Turkcell’den Van’a umut!

Turkcell’in Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde Türk Eğitim Vakfı (TEV) işbirliğinde 5 milyon TL atarak başlattığı Van için Türkiye Kumbarası projesi, Van depreminin 1. yılında, tüm Türkiye’nin desteği ile 9,5 milyona ulaştı. Proje kapsamında bir Öğretmen Kampüsü ve Öğrenci Yurdu inşa edildi, öğrencilere Eğitim Bursu sağlandı Van-Erciş’te açılan Turkcell Global Bilgi Çağrı Merkezi ise 50’si engelli 100 kişiye iş olanağı sağladı. Turkcell ayrıca Van’da bulunan Şebeke Operasyon Merkezi’ni büyütmek üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Türkiye’nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell, 23 Ekim 2011’de Van’da meydana gelen ve tüm ülkeyi sarsan deprem felaketinin 1. yılında kente ve bölgeye desteğini sürdürüyor. Depremin hemen ardından harekete geçerek öncelikle teknolojik altyapısını  hayat kurtarmak için kullanan Turkcell, ilerleyen dönemde depremzedelerin yaralarını sarmak için bir seferberlik başlatmıştı.

1350909832_van-ilan-k.jpg

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, depremin birinci yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Geçtiğimiz yıl Van’da meydana gelen ve tüm Türkiye’yi sarsan deprem felaketinde ne yazık ki hepimizi üzüntüye boğan kayıplar verdik. Bu acının birinci yılında depremde kaybettiğimiz vatandaşlarımızı bir kez daha rahmetle anıyoruz. İlk andan itibaren Turkcell ailesi olarak Van için tek yürek olduk ve üzerimize düşen sorumluluğu layıkıyla yerine getirmek için canla başla çalıştık; sahip olduğumuz teknolojiyi, iletişim ünitelerimizi, iletişim altyapımızı hayat kurtarmak için kullandık. Tüm bunları yaparken zihnimizde daima “başka neler yapabiliriz?” sorusu vardı. Neticede ortaya;  aklımızı, yüreğimizi ve insanımıza duyduğumuz sevgiyi içine kattığımız Van için Türkiye Kumbarası projesi çıktı. Bugün insanımızın ve şirketlerimizin katkılarıyla projenin geldiği nokta bizlere gurur veriyor. Van’ın yaralarını sarmaya, orada umutları yeniden yeşertmeye bir nebze katkımız olduysa ne mutlu bize. Başta depremzede vatandaşlarımız olmak üzere tüm ülkemize, bir daha böyle acıların yaşanmaması umuduyla, bir kez daha geçmiş olsun diyoruz.”

1350909855_koray-zt-rkler.jpg

Turkcell’in deprem sınavı

Deprem felaketinin yaşandığı ilk andan itibaren Turkcell, bölgede, afet durumlarında kesintisiz mobil iletişim için önceden planlanan önlemleri devreye soktu. 230 adet 2G ve 3G sahasıyla Van’ın en büyük iletişim şebekesine sahip olan Turkcell, deprem sonrasında iletişim trafiğinin 4 katına çıkmasına rağmen 200’ün üzerindeki iletişim ünitesiyle hizmet vermeye devam etti. Şebekenin desteklenmesi için hiç vakit kaybetmeden harekete geçen 200 kişilik Turkcell ekibi, tüm şebekeyi kısa sürede eksiksiz şekilde çalışır duruma getirdi. Deprem sonrasında Turkcell Superonline internet şebekesinde herhangi bir kesinti yaşanmazken, bu şebeke üzerinden hem Turkcell müşterilerinin kesintisiz iletişimi için altyapı desteği sağlandı, hem de deprem sonrası kesinti yaşayan diğer operatörlerin internet trafiklerinin ayağa kaldırılması için iş birliği yapıldı.

Bütün depremzede Turkcell müşterileri acil durumlarda 112 ve 155’i aramaları gerektiği konusunda kısa mesajla bilgilendirildi. 112 ve 155’e 10 bini aşkın SMS ile yardım talebi geldi.  Turkcell, müşterileri tarafından bu numaralara gönderilen SMS’leri,  kamu kurumlarıyla işbirliği yaparak Babakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ve Sağlık Afet Koordinasyon Merkezi ile hızlı bir şekilde paylaştı, acil durumda olan kişilerin kurtarılmasına katkı sağladı.  Bu SMS’leri gönderen müşterilerinden acil müdahale ve yardım ihtiyacı olan 65 kişiyi tek tek arayarak ihtiyaçlarını soran Turkcell, SMS sahiplerinden 57’sine ulaştı. Böylece hayat kurtarma sürecine  katkı sağlandı.

Van Operasyon Merkezi genişleyecek

Turkcell, halen Van’da Şebeke Operasyon Merkezi bulunan tek operatör konumunda bulunuyor. Depremin ardından Turkcell, mevcut operasyon merkezini daha da büyütmek ve verimliliğini artırmak üzere bir çalışma başlattı. 2G ve 3G şebeke santrallerine ilave olarak,  data trafiğiyle ilgili yeni ekipmanlar ve  santraller de operasyon merkezine eklenecek. Önümüzdeki günlerde genişletilmiş haliyle hizmet vermeye devam edecek olan Van Operasyon Merkezi’nden, Van dışında Hakkari, Şırnak, Siirt, Bitlis ve Muş illerine de hizmet veriliyor. Kesintisiz ve kaliteli iletişimin ön koşulu olan operasyon merkezleri, bölgede müşteriyle daha yakın olmayı ve sorunları daha hızlı çözebilmeyi sağlıyor. Söz konusu 6 ilde Turkcell bugün 12 ana santral ve 740 civarında 2G/3G istasyon ile servis veriyor.

Deprem sonrası bölgede azalan iletişim trafiği, geçen bir yılda hızla büyüyerek deprem öncesi dönemdeki trafiği aştı. Turkcell, bölgede kapsama derinliğini arttırırken,  3G’ye de önemli ölçüde yatırım yaptı ve şebekesini bu doğrultuda genişletti. Van ve Erciş’te yeni kurulan ve birçok konut, hastane ve kamu binasını barındıran yerleşim yerleri kapsama altına alındı. Turkcell Superonline ise, Van ve çevresindeki toplam 6 ili diğer bölgelere ve Türkiye’nin geneline hem kuzeyden hem güneyden yeni hatlarla kesintisiz ve çok yüksek kapasiteyle bağlayan fiber optik internet altyapısını kurdu.

Van’a tekrar güneş doğsun diye…

Tüm Türkiye’yi üzüntüye boğan deprem felaketinin ardından Turkcell, kentte umutların yeniden yeşerebilmesi için bir seferberlik başlattı. Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde ve Türk Eğitim Vakfı (TEV) iş birliği ile Van için Türkiye Kumbarası adını taşıyan dev projenin ilk adımları atıldı. Turkcell’in 5 milyon TL attığı kumbarada biriken meblağ, aradan geçen süre zarfında tüm Türkiye’den gelen bağışlarla 9,5 milyona ulaştı. Proje kapsamında Van’da bir Öğretmen Kampüsü ve Öğrenci Yurdu inşa edildi, Endüstri Meslek Liseleri’nde okuyan 100 öğrenciye eğitim bursu sağlandı. Öğrenciler, yeni eğitim-öğretim yılının başlamasıyla beraber 1.500 metrekarelik bir alana yayılan ve 132 kişi kapasiteli yurda taşındılar. 100 öğretmene barınma imkanı sağlaması hedeflenen Öğretmen Kampüsü ise gelen bağışlarla 192 kişi kapasiteye ulaştı. Öğretmenlerimizin önümüzdeki günlerde evlerine yerleşmesi hedefleniyor.

Turkcell ayrıca, Van ve çevresinde deprem sonrasında yaşanan işsizlik sorununun çözümüne katkıda bulunmak amacıyla Van-Erciş’te 100 kişi kapasiteli MEB İletişim Merkezi açtı. Bu merkezde istihdamın yarısı engelli çalışanlar ile sağlanıyor.

Yorumlar
s3
helal olsun turkcell e..
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.