Güncel

Turkcell'e TeliaSonera yorumu

TeliaSonera, İngiliz Yüksek Mahkemesinin kararı hakkında açıklama yaptı.


1373446558_images.jpgİngiliz Yüksek Mahkemesi’nin (Privy Council) hissedarlarından Çukurova ve Alfa Group arasındaki davaya ilişkin memnuniyetini belirten TeliaSonera İletişim Grubu Başkan Yardımcısı Cecilia Edström, “ Mahkeme TeliaSonera ve Çukurova arasında aynı hisselere ilişkin olan ihtilafı çözmemektedir” dedi.
İngiliz Yüksek Mahkemesi’nin kararına ilişkin AA muhabirinin sorularına cevaben gönderdiği açıklamada, “TeliaSonera, kararın hissedarlar arasındaki ihtilafın gecikmiş çözümü için bir başka önemli adım olacağını ummaktadır. Aynı zamanda hisseler üzerindeki rehnin kaldırılmasından önce Çukurova’nın Uluslararası Ticaret Odası Tahkim Heyeti’nin 2011 yılında verilen kararı uyarınca yükümlülüklerini yerine getirmesini beklenmektedir” dedi.

Açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Yüksek İngiliz Mahkemesi, Sonera Holding B.V. (TeliaSonera) ve Çukurova arasında aynı hisselere ilişkin olan ihtilafı çözmemektedir. 1 Eylül 2011 tarihinde, Uluslararası Ticaret Odası Tahkim Heyeti, Çukurova’nın taraflar arasında daha önce yapılan Hisse Devir Sözleşmesi uyarınca Turkcell Holding hisselerini TeliaSonera’ya devretmemesi sebebiyle TeliaSonera lehine 932 milyon dolar tazminatı, faiz ve masraflarıyla birlikte ödemesine karar vermiştir. Söz konusu karar New York, Doğu Karayip Adaları, İngiltere ve Hollanda’da yargı kararlarına dönüştürülmüştür."

“Takip edeceğiz”

Çukurova'nın, belirlenen yükümlülüğü yerine getirmek için herhangi bir girişimde bulunmadığını belirten Erdström, “Bu doğrultuda, New York Mahkemesi sözkonusu borcun ödenmesini teminen mal varlığı üzerinde tasarrufta bulunmayı engeleyen bir tedbir kararı almıştır. Bu tedbir Çukurova’nın TeliaSonera’ya olan yükümlülüğünü yerine getirmesini sağlayabilecek varlıklarını satmasını, devretmesini, üzerlerine ipotek ve rehin konulmasını men etmektedir. TeliaSonera kararın yerine getirilmesini etkin bir biçimde takip edecektir” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Misafir
batsın bu turkcell zaten hepsi kazıklıyor milleti
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.