Güncel

Turkcell'e vergi tarhiyatı mı yapıldı? İşte şaşırtan o iddia!

Turkcell, 527 milyon liralık vergiye bakın nasıl itiraz etti!

Turkcell'e vergi tarhiyatı mı yapıldı? İşte şaşırtan o iddia!

Vergi ve GSM operatörleri son yıllarda Türkiye'nin ekonomisini daha çok gelir gider dengesini en çok meşgul eden konular arasında yer almaya devam ediyor. Halihazırda Türkiye'nin önde gelen GSM şirketlerinden Turkcell, geçtiğimiz saatlerde vergilendirme konusunda kendilerine büyük bir haksızlık yapıldığını dile getiren bir metin yayınladı. 

Verilen rakamlarla birlikte Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ, Büyük Mükellefler Vergi Dairesince 2008-2012 dönemi için 211,1 milyon lira özel iletişim vergisi (ÖİV) aslı ve 316,6 milyon lira vergi ziyaı olmak üzere toplam 527,7 milyon lira tutarında vergi tarhiyatı yapıldığını bildirdi.

1388751481_n604761.jpg

Turkcell'in Kamuyu Aydınlatma Platformu KAP'a yaptığı açıklamada yukarıda belirtilen rakamlar itibariyla büyük bir vergi tarhiyatı (verginin hesaplanması ve hesaplama üzerinden vergi mükellefinin borçlandırılması işlemi) yapıldığı bildirildi.

Tüm yasal haklarını kullanarak bu konunun üzerine gideceğini duyuran şirket, Turkcell'in tabi olduğu mevzuat ve sektör uygulamalarına paralel, bünyesinde oluşan tüm haberleşme hizmet bedelleri (ön ödemeli kart/TL satışlarından oluşan brüt satış tutarları dahil) üzerinden ÖİV'yi hesaplayıp hali hazırda Devlet'e ödenmekte olduğu belirten şirket şu açıklamaları dile getirdi;

Şirketimize tebliğ edilen Vergi İnceleme Raporuna göre 2008-2012 dönemi için şirketimiz distribütörleri tarafından yapılan ön ödemeli kart satışlarında ÖİV ile ilgili ek talepte bulunulmuş olup Büyük Mükellefler Vergi Dairesi tarafından şirketimize 211,1 milyon TL ÖİV aslı ve 316,6 milyon TL vergi ziyaı olmak üzere toplam 527,7 milyon TL tutarında vergi tarhiyatı yapılmıştır. Şirketimiz, tabi olduğu mevzuat ve sektör uygulamalarına paralel bünyesinde oluşan tüm haberleşme hizmet bedelleri (ön ödemeli kart/TL satışlarından oluşan brüt satış tutarları dahil) üzerinden ÖİV’yi hesaplayıp halihazırda devletimize ödemektedir.

Mevzuat gereği abonelerimize distribütörlerce yapılan nihai TL/kontör satış fiyatları şirketimizce belirlenmemektedir. Diğer bir deyişle TL/kontörlerin piyasadaki satış fiyatları şirketimizden bağımsız olarak distribütörler tarafından piyasa şartları, pazarda oluşan arz ve talep dengesi, rekabet ve benzeri değişkenler sonucunda belirlenmektedir. Buna karşılık vergi mevzuatındaki belirsizlikler nedeniyle satış kanalının elde ettiği ve üzerinde tasarrufumuz olmayan nihai satış bedelleri üzerinden mükellefi olmadığımız bir verginin ödemesinin talep edildiği anlaşılmaktadır. Şirketimiz tarhiyatı yapılan vergi aslı ve cezası hakkında ilgili mevzuat uyarınca tüm yasal haklarını kullanacaktır.

 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.