Güncel

Turkcell'in en büyük ortağı Türkiye Varlık Fonu oluyor

Hissedarlar arasında yaşanan kavga sona erdi ve Türkiye Varlık Fonu (TVF), Turkcell'in yüzde 26,2 oranında hisselerini satın aldı..


Uzun süredir üzerinde ihtilaflar olan Turkcell'in ortaklık yapısındaki sorun çözüldü. Telia ile Turkcell arasındaki sorunları bitiren anlaşma ile Telia, Turkcell'deki yüzde 24.02'lik dolaylı hisselerinin tamamını 530 milyon dolar karşılığında sattı ve Turkcell'deki ortaklıktan ayrıldı.

Çukurova Holding de dolaylı hisselerini satarak Turkcell'den çıkacak. Rus Alpha'nın sahibi olduğu yatırım şirketi LetterOne, şirketteki payını toplamda yüzde 24.8'e çıkararak en büyük azınlık hissedar haline gelecek.

Turkcell'in en büyük ortağı Türkiye Varlık Fonu oluyor

Yapılan anlaşma ile beraber aşağıdaki adımlar hayata geçirilecek:

  • TVF, toplam yüzde 26,2 içerisindeki yüzde 15’lik imtiyazlı hisseleriyle Turkcell Yönetim Kurulu’ndaki 9 üyeden 5’ini belirleyebilecek ve şirketin yönetim kontrolüne sahip en büyük hissedarı olacak.
  • Telia, Turkcell’deki yüzde 24,02’lik dolaylı hisselerinin tamamını 530 milyon dolar karşılığında satarak Turkcell’den çıkış yapacak.
  • LetterOne, şirketteki payını toplamda yüzde 24,8’e çıkararak en büyük azınlık hissedar haline gelecek.
  • Turkcell Holding ortak girişimi sona erecek. Çukurova Holding ise dolaylı hisselerini satarak Turkcell’den çıkış yapacak.
  • Yönetim kurulundaki 4 üye TVF imtiyazı olmaksızın seçebilecek ve bu sayede azınlık hissedarlar daha fazla güç kazanacak.
  • Turkcell’in mevcut temettü politikası sürdürülecek.
  • Turkcell, hem Borsa İstanbul hem de New York borsasında işlem gören tek Türk şirketi olmaya devam edecek.


Bu adımla beraber Turkcell dolaylı yoldan da olsa devletin kontrolüne geçmiş oluyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.