Güncel

Türkiye Avrupa’ya fark attı! Bu sefer gerçekten kıskanacaklar!

Son dönemde yenilenebilir enerji tarafında ciddi ataklar yapan Türkiye’den bir hamle daha geldi. İşte konu ile ilgili tüm detaylar.

Türkiye Avrupa’ya fark attı! Bu sefer gerçekten kıskanacaklar!

Son yıllarda Türkiye yenilenebilir enerji tarafında önemli işler başarıyor. Hem rüzgar, hem de güneş enerjisi tarafında Türkiye’nin coğrafi bir avantajı var. Bu avantajı kullanarak ucuz yollu elektrik enerjisi üretmek çok zor değil. Bu noktada önemli olan unsur doğru adımları atabilmek.

Uzun bir süredir Bingöl’de yeni bir güneş enerji santrali üzerine çalışmalar devam ediyordu. Tam 200 bin güneş panelinin yer aldığı bu santral geçtiğimiz gün hizmete açıldı. Peki bu güneş santralini bu kadar önemli kılan temel unsur ne?

Türkiye Avrupa’ya fark attı! Bu sefer gerçekten kıskanacaklar!

Hemen belirtelim. Bingöl’de kurulan bu santral Avrupa’nın en büyük güneş santrali. Avrupa’nın pek çok ülkesinde güneşlenme süresi Türkiye’den daha az olduğu için kurulacak olan benzer bir santralde dahi bizdeki kadar çok verim alınamayacaktır.

Hali hazırda Avrupa’nın pek çok ülkesi enerji ihtiyacını nükleer santrallerden karşılıyor. Fakat nükleer santralleri kapatıp, yenilenebilir enerjiye dönüşüm için pek çok plan yürürlüğe konulmuş durumda.

Bu arada merak edenler için belirtelim. Güneş santralleri bulutlu havalarda dahi elektrik enerjisi üretebiliyor. Yani havanın tamamen bulutsuz, güneşli olması gerekmiyor.

Umarız önümüzdeki süreçte bu santrallere yenileri de eklenir. Böylece elektrik üretiminde dışa bağımlı bir sistem de tarih olacaktır.

Yorumlar
İshak kantar
Elektrikli arabaların piyasaya çıkması ile elektrik çok önem kazanacak belkide şu an kullandığımız enerjinin 2 katı enerji gerekebilir bize
Cevapla
Can
Ne fark ama ! Başlığınıza göre bundan önceki kıskanma olayları tamamen palavra yani. Bunu yazmanız da güzel, maalesef Avrupa ile aramızdaki makas kapanmayacak derecede büyüyor. Son 5 yılda zenginler servetine servet katarken geride kalanlar ise geçim derdi ile boğuşmaya başladı. Umarım önümüzdeki dönemde ülkeye faydası olan hangi yönetim varsa onlar kazanır aksi halde bu gidişat hayri alamet değil...
Cevapla
ibrahim
can gecmise bak kardes ne yapildi bu ulkede yillarca somurduler bankalari batirdilar teror zaten istedikleri at oynattilar senin gibi cahal kalmislar gecmisi bilmiyen vatandas amac ne ulkeyi kaos ortami yaratmak ona buna boyun egdirmek genelde belli gurup hayatini yaaiyordu bu sozu unutma soyle derlerdi sen benim kim oldugumu biliyonmu🤣
Ömer
Hadi oradan.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.