Güncel

Türkiye deprem sonrası kaç metre kaydı! 7 metreden çok daha fazla! İşte o rakam...

Kandilli Rasathanesi, Kahramanmaraş merkezli deprem için ilk tespitlerini gerçekleştirdi. En az 5 metrelik atım olduğu belirtildi. Deprem sonrası Türkiye 8 metre kayma yaşadı. İşte ayrıntılar...

Türkiye deprem sonrası kaç metre kaydı! 7 metreden çok daha fazla! İşte o rakam...

Pazarcık merkezli iki büyük deprem sonrasında fay üzerinde oluşan atımlar da gözler önüne serildi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, bölgenin 7-8 metre boyunca kaydığını tespit ettiklerini dile getirdi.

6 Şubat gecesi başlayan fay hareketliliği Kandilli Rasathanesi koordinasyonunda incelendi. Prof. Dr. Haluk Özener’in açıklamasına göre, fayın olduğu yer başta olmak üzere 300-350 kilometrelik alanda depremin etkilerini görmek mümkün.

Saha gözlemlerinde fayın geçtiği yerlerde 3 metrelik atımlar oluştuğu söylenmişti. Arazide, çalışmalar ve ekipler çoğaldıktan sonra yapılan saha incelemelerinde 5 metrelik atımların da olduğu söyleniyor” ifadelerini kullandı.

Bilim insanlarının da en az 5 metrelik atımları tespit ettiğini söyleyen Özener, merkez üssünde en az 7-8 metrelik bir kayma olduğuna dikkat çekti. Yaptığı açıklamada, “İlerleyen dönemdeki çalışmalarla daha da netleşecek fakat, 7-8 metreye varan atımlar, kaymalar gözlemlendi.” dedi.

Günde 500'den fazla artçı deprem!

Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü ayrıca artçı depremlerin sayısının da henüz azalma görülmediğini ifade etti. Günde 500’den fazla artçı olduğunu belirten Özener, geçen sürede artçı sayılarında bir azalma olmadığının altını çizdi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.