Güncel

Türkiye internet hızında kaçıncı sırada?

193 ülkede 160 milyondan fazla bağlantı test edilerek hazırlanan rapora göre, dünyanın en hızlı interneti 60.39 Mbit/sn ile Singapur’da. Peki ya Türkiye kaçıncı sırada?

Türkiye internet hızında kaçıncı sırada?

Türkiye'de internet hızımızın çok iyi olmadığını biliyoruz. Bunun en büyük sebeplerinden biri de şüphesiz altyapı sorunları. Ülkemizde fiber internet altyapısına elverişli olan bölge sayısı o kadar da yaygın değil maalesef. Bunun üzerine bir de internet sağlayıcı firmaların müşterilere fiber internet veriyoruz diyerekten normal internet hizmeti sunmaları da cabası. Peki daha önce hiç merak ettiniz mi? Türkiye, internet hızı konusunda kaçıncı sırada? 

193 ülkede 160 milyondan fazla bağlantı test edilerek hazırlanan rapora göre, dünyanın en hızlı interneti 60.39 Mbit/sn ile Singapur’da görülürken, Türkiye’nin bu listeye 4.90 Mbit/sn hız ile 91. sıradan girdiği açıklandı. Hemen hemen ortalarda bir noktalardayız. Peki bu bizim için yeterli mi? Tabii ki de hayır.

AjansPress, ülkelerin internet hızını konu alan araştırmayı inceledi. Ajans Press’in Cable.co.uk verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, dünyanın en hızlı internetinin 60.39 Mbit/sn ile Singapur’da ait olduğu tespit edildi.

Listenin ilk sırasında yer alan Singapur’u 46 Mbit/sn hızla İsveç ikinci sıradan, 43.99 Mbit/sn ile de Danimarka üçüncü sıradan izledi. Listenin son sırasında yer alan ülke 0.31 Mbit/sn ile Yemen olarak görüldü. O kadar da şaşırmadık açıkçası. 

Bu araştırmaya göre 5 GB büyüklüğünde bir dosyanın Singapur’daki indirilme süresi 11 dakika 18 saniye olurken, Türkiye’de bu sürenin 2 saat 19 dakika 14 saniye olması gerçekten üzücü bir durum. Oyuncuların çektiği işkenceleri eklemiyorum bile bu duruma. 

Yorumlar
YAKUP
BU KONULARI ARAŞTIRDIM SALLAMIYOM ÜLKEMİZDE ALTYAPININ MALZEMELERİNİ TÜRKİYEDEN Mİ ALIYOZ ZANNEDİYORSUNUZ HEP YURDIŞINDAN ALINIYOR ÖRNEK VERİM KÜÇÜÇÜK OLAN BİLGİSAYAR CHİPİ BİLE YURTDIŞINDAN İTHAL EDİYORUZ TÜRKİYE BİLE ÜRETİLMİYOR ARAŞTIRMALARIM DAN BİR SİTE https://translate.google.com.tr/translate?hl=tr&sl=en&u=https://www.quora.com/Is-there-any-country-using-8G-network&prev=search
Cevapla
Ufuk 38
Sallama bari
Cevapla
yakup
internet olsun yenilikler olsun hep biz geri sıradayız 5g internet bile yeni yeni yayılmaya başladı ve yabancı ülkeler 6g yi ve üstü için alt yapılarını yaptılar yani türkiye de üretim alt yapı olmadıgı için gelişemiyoruz
Cevapla
Doktor
Saçmalama. Yanlış konuşuyorsun... Dünya da hiçbir ülkede 5G ve 6G kurmadı.Bu yıl 5G testleri yapıyorlar. Biz de test yapıyor. İlk ülkeler çıkacak, diğer ülkelerle birlikte biz de çıkacak. Araştır bir gör
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.