Güncel

Türkiye SpaceX ile anlaştı! Uzaya gidiyoruz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, milli uydu çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu. İşte detaylar.

Türkiye SpaceX ile anlaştı! Uzaya gidiyoruz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, "Türkiye'nin ilk milli haberleşme uydusu Türksat 6A'yı Space X fırlatacak" ifadeleriyle ülkemiz için müjdeli haberi verdi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ayrıca milli uydu çalışmaları hakkında açıklama yaptı.

Karaismailoğlu, Türksat 6A Milli Haberleşme Uydu Proje Sözleşmesi'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımları ile resmi olarak başladığını duyurdu: "Çevresel test aşamasına geçilmesi bekleniyor"

Türkiye ve SpaceX arasında anlaşma imzalandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, “Projenin, mühendislik modeli entegrasyon faaliyetleri tamamlanarak test aşamasına geçildi. 2021 yılında uydu uçuş modeli entegrasyon faaliyetlerinin tamamlanarak çevresel test aşamasına geçilmesi bekleniyor. Türksat 6A uydusu; uydu endüstrisinde kabul gören standart ve ticari test aşamalarına da tabi tutulacak” ifadelerine yer verdi. Projenin 2023 yılında gerçekleşmesi bekleniyor.

Türksat 6A uydusunun fırlatma hizmetleri Türksat A.Ş. sorumluğunda olacak. Karaismailoğlu ayrıca, “Bu bağlamda gerekli çalışma ve hazırlıklar Proje Yöneticisi Kurum TÜBİTAK UZAY ve diğer paydaşlar ile koordineli olarak yürütülüyor. Fırlatma hizmeti temini için çok sayıda fırlatıcı firmaların çözüm ve teklifleri titizlikle incelendi. Yapılan değerlendirme ve müzakereler neticesinde hem teknik hem de idari ve mali açıdan en iyi çözümü sunan ABD’de yerleşik Space X firmasının Falcon-9 roketi fırlatıcı olarak seçildi. Bu kapsamda Türksat ile Space Exploration Tech. Corp. (Space X) firması arasında Türksat 6A uydusunun fırlatma hizmeti temini sözleşmesi imzalandı. Bu sözleşme aynı zamanda Türksat A.Ş. olarak fırlatma hizmeti için uydu üreticisi yerine fırlatıcı firma ile doğrudan imzalanan ilk sözleşme niteliğindedir. Söz konusu fırlatıcı hizmet alımı sözleşmesi kapsamındaki faaliyet ve işlemler Türksat A.Ş. uzman kadrosuyla yürütülecektir.” sözlerini ekledi.

Yorumlar
Ali Kemal
Önce halkının midesini doldurabilsin . Tahterevan ile gitmesin uzaya
Cevapla
Ata Ersoy
Anlaşma yapılmış olması iyidir ama amerikan kongresinden geçebilir mi mesele bu. Bize yarayan her neyse Genelde kongreye takılıyor. F35 ler hariç.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.