Güncel

Türkiye suyunu güneş ile ısıtıyor!

Su ısıtmada güneş enerjisinden faydalanma oranının en yüksek olduğu ülkelerin başında Türkiye geliyor.


Enerji kaynakları arasında yenilenebilir olanların en gözdesi hiç şüphesiz güneş enerjisi oluyor. Enerji verimliliğinin yüzde 50'sine yakın bir oranda solar piller sahip ama dünyada en ciddi yatırımlar bu alanda güneş enerjisine yapılıyor.

1337500185_gunesenerjisihaber1.jpg

Yenilenebilir enerji kaynakları konusunda Türkiye'de çok fazla konuşulmasına rağmen çok az icraat görebiliyoruz. Türkiye, güneş enerjisinden elektrik üretimi konusunda Avrupa ülkelerinin en geri kalmış isimlerinden biri. Ülkemizde 2012 itibariyle solar panellerden üretilen elektrik sadece 7 megawatt oldu. Bu orana rağmen su ısıtmada güneş enerjisinden faydalanma oranının en yüksek olduğu ülkelerin başında ise Türkiye geliyor.

Güneş enerjisinden faydalanma konusunda Avrupa'da ciddi yatırımlar yapılıyor. Peki dünyada güneş enerjisinden faydalanma oranının en yüksek olduğu ülkeler hangileri? Sanayisi çok gelişmiş ülkelerden Çin ve ABD ise tahminlerin çok gerisinde bu enerjiden faydalanıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.