Güncel

Türkiye Youtube’da Büyüyor

Son dönemde dünyada en popüler video paylaşım ve video izleme platformlarından bir tanesi diyebileceğimiz Youtube, Türkiye’de de yaygınlaşmaya devam ediyor.

Türkiye Youtube’da Büyüyor

Youtube Market tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye’de YouTube’a olan ilgi son dönemde oldukça artmış durumda. Bu durumun en büyük etkenlerinden bir tanesi, Youtube’da para kazanmak olarak görülmekte.

Youtube Nedir?

Youtube, dünyanın en büyük ve aynı zamanda en çok izlenen video yükleme platformudur. 2005 senesinde ABD'nin Kaliforniya eyaletine bağlı San Mateo'da kuruldu. Çok kısa bir zaman dilimi içinde popüler olan platform, 2006 yılında 1.65 Milyar $ gibi dev bir rakam ile Google tarafından satın alındı. Google hizmetleri ile daha da büyüyen Youtube, günümüzün en popüler sosyal medya platformu olarak hizmet vermeye devam ediyor.

Youtube Market’in açıkladığı verilere göre ülkemizde, yani Türkiye’de YouTube kullanım oranı son 3 yılda neredeyse 15 katı kadar yükseldi, özellikle son 3 yılda sadece izleyici oranında değil, içerik oluşturucu kısmında da büyük bir büyüme gerçekleşti. Çoğu sanatçı kendi kanallarını oluşturup hayranlarına özel videolar oluştururken, pek çok bilgi verici kanal ile izleyiciler aradıkları kaynaklara çok daha kolay erişim sağladı. İnternet dizileri popülerleşmeye başlarken çoğu kanal dizi tekrarlarını Youtube kanalları üzerinde paylaşmaya başladı.


Büyüme daha da artacak!

Türkiye’nin Youtube üzerindeki varlığı önümüzdeki yıllarda çok daha artacak. Youtube Market’e göre pek çok şirket kurumsal kimliklerini daha iyi yansıtmak için yazılı değil görsel etkileşim için Youtube’a geçiş yapmaya devam ediyor.
Bunların yanı sıra büyümenin en büyük etkisi ise Youtube’dan para kazanma gerçeği olarak görülüyor. Ülkemizde pek çok insan ürettiği içerikten binlerce, hatta yüzbinlerce TL bazında para kazanmakta. Hal böyle olunca yeteneklerini sergilemek isteyen, bildiklerini sermayeye dönüştürerek bundan para kazanmaya çalışan insanda oldukça fazla oluyor.

Vergiler Artabilir!

Türkiye’nin Youtube’da bu denli büyümesi ve kullanıcıların Youtube’dan oldukça yüksek miktarlarda para kazanması geçtiğimiz günlerde vergi kurumlarını da harekete geçirmiş, Youtube’dan para kazanan herkes vergiye tabi tutulmuştu. Kazanç oranı yükseldikçe bu vergilerin artması da olası gözüküyor.


YouTube’da Rekabet Ortamı Artıyor!

Pek çok internet kullanıcısı, internetten para kazanmak için Youtube’u tercih ediyor. Bunların yanı sıra Youtube çok büyük bir izleyici kitlesine sahip, bu durum da içerik üretici kitlenin Youtube’a yönelmesini sağlıyor. Kullanıcıların gelişimini sağlayan Youtube Market’e göre Türkiye’de Youtube yayıncı ve izleyici camiası hız kesmeden büyümeye devam edecek. Bu durum rekabeti tepe noktada tutarken, artan rekabet oranını dengelemek adına Youtube Market ve hizmetlerinden yararlanmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz!

https://youtubemarket.net/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.