Güncel

Facebook 52 milyon dolar tazminat ödeyecek!

Facebook, rahatsız edici içerikleri kontrol eden içerik yöneticilerine 52 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul etti.

Facebook 52 milyon dolar tazminat ödeyecek!

Yaklaşık 2 yıl önce Facebook'ta içerik yönetici olarak görev alan ve rahatsız edici video ve diğer paylaşımları kontrol eden içerik yöneticileri şirkete tazminat davası açmıştı. Bu içerikler arasında cinsel istismar, terör ve hayvanlara işkence gibi paylaşımlar bulunuyordu. Bu paylaşımlar yüzünden psikolojik olarak yıprandıklarını iddia eden içerik yöneticileri Faecbook'a dava açmış ve tazminat talep etmişti.

Facebook 52 milyon dolar tazminat ödeyecek!

Kaliforniya Yüksek Mahkemesi'nde görülen davada Faecbook anlaşma yoluna gitti ve ön anlaşma kapsamında ABD'deki içerik yöneticilerinin her birine 1000 dolar ödemeyi kabul etti. Öte yandan psikolojik olarak zarar gördüğü teşhisi konulan içerik yöneticilerinin tedavi masraflarının 50 bin dolara kadar olan kısmı da Facebook tarafından karşılanacak. İlginç bir örnek olan bu adım olumlu olarak karşılandı ve içerik yöneticilerinin maruz kaldığı psikolojik yıkımın sonuçları da kamuoyu ile paylaşılmış oldu.

Özellikle sahte haber ve rahatsız edici içerikler paylaşılan platformların başında gelen Facebook, bu konuda ciddi önlemler almaya çalışıyor. Ancak alınan her türlü önleme rağmen bu tarz içeriklerin en yaygın olduğu platformlardan biri ise Facebook. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.