Güncel

Türkiye'de internette yeni dönem başlıyor!

Bugüne kadar internet kullanıcılarının önemli sorunlarından biri olan yeterli hıza ulaşamama artık koşulsuz cayma hakkı kapsamına alındı.

Türkiye'de internette yeni dönem başlıyor!

İnternet hizmeti alırken biz kullanıcıların yaşadığı en büyük sorun hızın yeterli olmaması idi. İnternet servis sağlayıcılarının 'e kadar' ifadesi ile sorumluluk almadığı bu alanda yıllar sonra yeni bir düzenleme yapıldı. Buna göre artık vaad edilen hızı alamayan kullanıcı koşulsuz cayma hakkına sahip olacak.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu BTK'nın elektronik haberleşme sektörüne ilişkin tüketici hakları yönetmeliğinde değişiklikler yapan yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, internet erişim hizmetlerinde sözleşme özetinde yer alan ilgili adreste sunulacak hizmete ilişkin duyurulan veri hızları da dikkate alındığında BTK tarafından yapılacak hız ölçümlerine ilişkin düzenlemelerde tespit edilen kriterlerin sağlanamaması halinde; abone tarafından herhangi bir cayma bedeli ödenmeksizin taahhütlü abonelik feshedilebilecek.

İşletmeci ile abone arasında belirlenen taahhüt süresi 24 ayı geçemeyecek. Tüketiciye sözleşmede; taahhüdün süresi, tarifenin taahhütsüz ücreti ve varsa taahhüt süresi boyunca ödenecek ortalama aylık ücreti, fesih halinde abone tarafından katlanılmak zorunda kalınabilecek tutarlara ilişkin azami ve asgari cayma bedeli konusunda bilgi verilecek.

Yeni düzenlemeler de geldi

İşletmeciler, taahhüt alınmadan önce ayrı bir sayfa olarak kolay ve anlaşılabilir bir taahhüt özetini tüketicinin bilgilendirilmesini teminen ispatlanabilir bir şekilde tüketiciye sunacak.

Elektronik haberleşme işletmecileri, tarifelerini tüm mecralarda aynı ve tekil bir isimle tanıtacak. Her bir tarife için, tekil bir isim belirlenecek ve abonelerin tarifelere dair detaylı bilgilere söz konusu tekil ismi kullanarak erişebilmesine imkân sağlanacak.

İşletmeciler, internet sayfalarında halen uygulamada olan tariflerin yanı sıra son 2 yıl içinde yürürlükten kaldırılan tarifelere de yer verecek.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? 16 Mbps'ye kadar internet satıp sadece 5 Mbps verebilen internet servis sağlayıcıları bu düzenleme ile yola gelir mi? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar
İbrahim
Her konunun kanunda uygulama ve ceza karşılığı var, önemli olan uygulamak ve denetlemek.
Cevapla
Tahsin
Bence olumlu bir adım,servis sağlayıcı kendine biraz çeki düzen verecektir.
Cevapla
Niyazi ÇOBAN
Vodafone ev interneti musterisiyim. 21/12/2021 tarihinden bugüne kadar defalarca aramama rağmen hâlâ internet hizmeti alamıyorum. 2 yıllık taahhüt sürem Mart 2022 de bitecek. Aslında 3 aylık dondurma yapmama rağmen 6 ay süre uzatması yapılmış. Mağduriyetim nasıl giderilebilir.
Cevapla
bayram
MerhabalarCayma bedeli 2 yıl2 yıl sözleşmeliEvet 50 özel ulaşamazsanCayma hakkım var mı Ceza yer miyim
Cevapla
Erhan
Bende ttnette hergun kavga ediyordum surekli kopuk kopuk geliyordu. sozlesme bitti kapattim. Vodafon fibere gectim 50 mb firtina gibi. Ama O da 1 hafta surdu. kopmaya basladi 1-2 mb lerde kopmalar yasadim bir hafta boyunca hergun ariza kaydi actim. En sonunda dun ellerinde yeni bir modemle geldiler 2 gundur 50 mb stabil umarim boyle devam eder. Tt net arayip sordu neden bizden vazgectiniz 16 mb internet sattiniz 5 mb bile veremiyorsunuz birde sebepmi soruyordunuz dedim..
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.