Güncel

Türkiye'de kademeli normalleşme süreci başlıyor!

Türkiye'deki kademeli normalleşme süreci resmen başlıyor. İşte yeni dönemli ilgili tüm detaylar.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan bilgilere göre Türkiye'de koronavirüs ve pandemi sürecinde kademeli normalleşme dönemi başlıyor. Yeni süreçte Türkiye'deki iller mavi, sarı, turuncu ve kırmızı olarak sınıflandırıldı. Bu sınıflandırmaya göre bazı yasak ve kurallar il bazında uygulanacak. İllerin durumu her hafta değerlendirilecek ve farklılık gösterirse ilgili kurallar da değişecek.

Hafta sonu yasakları kademeli olarak kaldırılıyor

Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken, yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek. Akşam 21 sabah 05 arasında sokağa çıkma kısıtlaması sürecek.

Okullar da açılıyor!

Okullar tüm okul öncesi eğitim kurumları ilkokullarda 8. 12. sınıflarda eğitim öğretime açılacaktır. Düşük ve orta riskli şehirlerde eğitim, öğretime başlanacak. Yüksek ve çok yüksek riskli illerde sadece liselerde yüz yüze sınavlarda yapılacak.

Restoranlar da açılıyor!

Restoran, kafetarya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yerler çok yüksek riskli iller dışında sabah 7 ile akşam 10 arasında faaliyetlerini yüzde 50 sınırlama ile sürdürecek.

Halı saha ve havuz düşük riskli illerde gibi yerler sabah 9 ile akşam 19 arasında faaliyetini sürdürecekler.

Kamuda çalışma saatleri normale dönüyor

Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye'de normale döndürülecek. İhtiyaç halinde valilikler farklı düzenlemeler yapılabilecek. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı grubu vatandaşlarla ilgili düzenleme düşük ve orta riskli illerde kaldırılırken yüksek ve çok yüksek riskli illerde artırılacak.

Düğünlere de şartlı izin geldi

Sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, kooperatifler ve benzeri kuruluşlar genel kurulları düşük, orta, yüksek riskli illerde katılımı 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılabilecekler. Düğünler ise düşük ve orta riskli illerde 100 kişiyi geçmeyecek şekilde ve 1 saat olarak yapılabilecek. Yüksek ve çok yüksek riskli illerde ise yine 1 saat sınırlaması olacak. Ancak bu illerde katılımcı sayısı 50 olarak sınırlanıyor. 

Yorumlar
Bahadir Ömer Hamamcioglu1967
Ülke genelinde mutant virüsler görülmüş. İngiliz, Brezilya ve Afrika mutant virüsleri. Bu mutant virüsler yurt dışından mı geldi? Veya benzer bölünme (mutasyon a uğrama) çoğalma mı oldu? Kaç kez mutasyona uğrar bilemiyoruz. Öylesine bir mutasyon ki yurt dışında ki mutasyonlar gibi görünüyor virüs. Aşılanma tüm hızıyla sürüyor. Korkum mutant virüsler aşılanmış bedende gerçekleşirse!!!
Cevapla
Bahadir Ömer Hamamcioglu1967
Baba olsaydım. Kızım veya oğlum olsaydı. Böyle ortamlara yorum yazmalarını izin verirdim ancak hakaret küfür aşağılayıcı yorumlar yazmamalarini sadece içlerinden gelen yorum ve fikirlerini yazmalarına izin verirdim. Ve yazdıklarını benimle paylaşmalarını isterdim. Hatta yorum yazan kimsenin ad soyad ve doğum tarihi olarak beni yazın derdim. Tabii ki ne babayim nede evliyim. Ne de evlat edindim. Teknoloji oku dostlarım.
Cevapla
Bahadir Ömer Hamamcioglu1967
Kovid-19 virüsünü ya başka bir virüs yiyen virüs ile yok edeceksiniz. Yada dalgıçların kullandığı oksijen tüpüne başka bir gaz koyup akciğer e o gazı vereceksiniz virüs hava karışımıyla imha olacak siz zarar görmeden. virüs havayla akciğere ulaşıyor.oksijen tüpü satacaksiniz boşalan tüpü bakkalda tekrar doldurup bireyin korunmasını sağlayın. Oksijen tüpüne karışımlı virüs yok eden insanı öldürmeyen hasta etmeyen gaz karışımı.çok derinlere dalan dalgica ne tür gaz veriliyor???
Cevapla
Bahadir Ömer Hamamcioglu1967
Apollo 20 ay a gitti ve ay da terk edilmiş bir puro şeklinde UFO aracından Mona Lisa adı verilen dişi beden alındı dünya ya getirildi. Mona Lisa dişi bedenin kan grubu neydi? Kimbilir Kaç yüz bin yıldır orada duruyor du? Hangi zamanda dünya dan alınmış kan örneğinden yaratılmıştı Mona Lisa dişi beden?
Cevapla
Bahadir Ömer Hamamcioglu1967
Beş kıtada göründü virüs her birinde çeşitli aşılar üretildi. Çin deki virüs hepsinin atası. Ve ilk virüs yavruladi mutasyon oldu? Değişik kan gruplarında. Beş kıtada üretilen tüm aşıları yaptırmak gerekiyor bence. Antikorlu bedenler
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.