Güncel

Türkiye'de önceden Zuckerberg çıkamazdı fakat şimdi çıkabilir!

Türkiye'de yaşanan bu değişim, girişimcilere müthiş bir destek sunuyor!

Türkiye'de önceden Zuckerberg çıkamazdı fakat şimdi çıkabilir!

Geçtiğimiz saatlerde Türkiye'de büyük işlere imza atan, Türk teknoloji girişimlerine finansman desteği için kurulan Galata İş Melekleri Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kurttepeli, Türkiye'de işlerin eskisi gibi olmadığı, girişimciler için desteklerin artacağından bahsettiği konuşmasında şunları dile getirdi:

TOBB bünyesinde yapılan çalışmaların bir sonucu olarak yakında vergi
teşviki gelecek. Melek yatırımcı, yatırdığı paranın bir bölümünü ödediği vergiden düşebilecek” dedi.

1338115746_ss15.jpgTürkiye'nin ilk melek yatırımcı ağı olarak 2 yıl önce kurulan Galata İş Melekleri (Galata Business Angels- GBA), Türk teknoloji girişimcilerinden (start-up) dünya devi çıkarabilmek için kolları sıvadı. Aralarında Yemeksepeti, Gittigidiyor, Markafoni ve mynet gibi başarılı teknoloji girişimcilerinin kurucularının da bulunduğu 24 üyesi olan Galata İş Melekleri Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kurttepeli, "Melek yatırımcının en önemli özelliği, yatırım toleransı.

'Bu iş tutmazsa, şu çeyrekten sonra fişi çekiyoruz' demiyoruz. Teknoloji alanındaki start-up’lar, kurulduklarından 4-5 ay sonra ilk ciddi finansman arayışına başlıyorlar. Ve biz bu döneme ölüm vadisi diyoruz. Bu dönemde ya bir finansman bulup, yollarına devam ediyorlar veya bulamazlarsa yok olmak durumunda kalıyorlar" diye konuştu. Facebook ve Google gibi dünya devlerinin de ilk yatırımını melek yatırımcılardan aldığına dikkat çeken Kurttepeli, "GBA olarak son bir yılda 8 girişime toplam 2 milyon dolarlık yatırım yaptık. Her yıl 5-10 şirkete toplam 2 ile 5 milyon dolar arası bir yatırım yapacağız" dedi.

Türk yazılımcılar artık evlerine dönüyor!

“Türkiye, 5 yıl öncesine kadar çok sayıda yazılımcısını yurtdışına kaybederdi. Şimdi yurtdışında iyi eğitim almış çoğu Türk, Türkiye'de şirket kurup, burada bir şeyler yapmak istiyor” dedi ve devam etti: TOBB bünyesindeki Türkiye Girişim Sermayesi Meclisi'nde de yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptığını belirten Kurttepeli, "Meclis bünyesinde yaptığımız çalışmaların bir sonucu olarak yakında melek yatırımların  teşvikiyle ilgili bir düzenleme çıkacak. Vergi teşviki gelecek. Melek yatırımcı, yatırdığı paranın bir bölümünü ödediği vergiden düşebilecek” dedi.

1338115826_188931162941837093868109170879137631329250584321n.jpg

Zuckerberg Türkiye'de olsa idi Facebook olmazdı!

Türkiye’de melek yatırımcı istatistiklerinin şu ana kadar herhangi bir kurum tarafından raporlanmadığına dikkat çeken Emre Kurttepeli, şöyle konuştu: “Türkiye'de aslında start-up'lara para yatırmak isteyen çok sayıda insan var. Ama bu insanları yatırıma yönlendirebilmek için vergi teşviki olmalı, bürokratik işlemler azaltılmalı, fon bulma kolaylığı sağlanmalı. Devlet melek yatırımcılığının altyapısını kurmalı ve önünü açmalı. Facebook neden Türkiye'den çıkmıyor? Zuckerberg burada yaşasaydı da çıkamazdı. Ne orada bulduğu fonları ne de o destekleri bulabilirdi.”
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.