Güncel

Türkiye’de resmi olarak satılan elektrikli otomobiller - Aralık 2019

Her geçen gün büyüyen bir pazar payına sahip olan elektrikli otomobiller, yerli otomobilin de elektrikli olması ile ülkemizde daha da ilgi görmeye başladı. Peki ülkemizdeki tamamen elektrikli olma özelliği taşıyan otomobil modelleri hangileri? İşte o otomobiller;

Türkiye’de resmi olarak satılan elektrikli otomobiller - Aralık 2019

Fosil yakıtlı araçların alternatifi konumunda olan elektrikli otomobillerin pazar payı büyüdükçe popüleritesi daha da arttı. Yerli otomobilin de elektrikli olması sebebi ile son günlerde elektrikli araçlara olan ilgi üst düzey bir hal aldı. Biz de buradan yola çıkarak, ülkemizde resmi olarak satılan elektrikli otomobilleri sizler için bir araya getirdik.

Türkiye’de resmi olarak satılan tamamen elektrikli otomobiller!

Elektrikli otomobillerinin popülerliği, Amerika'da başlayarak Avrupa'ya taşınmaya başladı. Önümüzdeki 10 yıl içinde ise satışa sunulacak içten yanmalı bir motora sahip binek otomobilin kalmayacağı öngörülüyor. Zaten birçok ülke, içten yanmalı motora sahip binek otomobillerin satıştan ve trafikten kaldırılacağı tarihi açıkladı bile. Bu da elektrikli otomobillerin pazar payının hızla büyümesinin önünü açıyor. Peki ülkemizde durum ne? Türkiye’de resmi olarak satılan tamamen elektrikli otomobil modelleri hangileri? işte o modeller;

Jaguar I-Pace

Türkiye’de resmi olarak satılan elektrikli otomobiller - Aralık 2019 - Resim : 1

Ülkemizde resmi olarak satılan tamamen elektrikli otomobil modellerinde biri de Jaguar I-Pace. Tek şarj ile yaklaşık olarak 470 km menzile sahip bu araç, 400 beygir güç ve 696 Nm tork üretiyor. Araç, 0’dan 100 km hıza ise sadece 4,8 saniyede ulaşarak performans noktasında iddialı bir sürüş keyfi yaşatıyor. Geniş gövdeli bu aracın başlangıç fiyatı ise 606 bin TL ile taliplilerini üzüyor. Jaguar I-Pace bu fiyat etiketi ile Türkiye'de satılan en pahalı elektrikli otomobil olma özelliği taşıyor.

BMW i3 ve BMW i3s

Türkiye’de resmi olarak satılan elektrikli otomobiller - Aralık 2019 - Resim : 2

170 bg güç ve 250 Nm torka sahip elektrikli motoru ile tek şarj ile 260 km’ye kadar emisyonsuz sürüş keyfi sunan BMW i3, elektrikli mobiliteyi daha ileriye taşıyor. Sadeliği ve iç tasarımda lounge karakterini yansıtan ilerici bir form diliyle tasarlandığını görmekte olduğumuz araç,  tamamen elektrikli BMW eDrive hareketli aksam sayesinde, 0’dan 100 km/s hıza 7,3 saniyede ulaşabiliyor.  BMW i3s modelinde ise 0’dan 100 km/s hıza 6,9 saniyede ulaşıyor. BMW i3 modelinin başlangıç fiyatı 320 bin TL seviyesinde iken BMW i3s modelinin başlangıç fiyatı ise 320 bin TL olarak belirtiliyor.

Renault ZOE

Türkiye’de resmi olarak satılan elektrikli otomobiller - Aralık 2019 - Resim : 3

Küçük ailelerin rahatlıkla tercih edebileceği bir model olan Renault Zoe, 0’dan 100 km/s hızlanmasını 13,2 saniyede tamamlıyor ve maksimum 135 km/s hıza ulaşabiliyor. Firma verilerine göre kışın 200 km, yazın ise 300 km mesafe katedebilen aracın düşük performansı göz önünde bulundurulduğunda başlangıç fiyatının 234 bin TL seviyesinde olması bizi oldukça düşündürdüğünü söyleyebiliriz.

Smart EQ

Türkiye’de resmi olarak satılan elektrikli otomobiller - Aralık 2019 - Resim : 4

Öncelikle bilmeyenler için Smart‘ın, bir Mercedes-Benz markası olduğunu belirtelim. 147-159 km menzil ile şehir ve çevresindeki her yere ulaşabilmenize imkan sunan bu model, 0’dan 100 km/s hıza yaklaşık 12 saniyede ulaşıyor. Neredeyse tamamen sessiz elektrik motoru ile kullanıcılarına rahat bir sürüş keyfi vadeden model, akü sertifikası sayesinde akü gücü anlamında, 8 yıl veya 100.000 km boyunca güvence sunuyor. EQ Fortwo modelinin 160 bin TL fiyat etiketine, EQ Fortwo Coupe modelinin ise 156 bin TL fiyat etiketine sahip olduğunu belirtelim.

Renault Twizy

Türkiye’de resmi olarak satılan elektrikli otomobiller - Aralık 2019 - Resim : 5

Yenilikçi ve fütüristik tasarımı tam anlamıyla benzersiz bir özgürlük sunan Renault Twizy modelinin maksimum 80 km/s olan hızı ile şehir içi kullanımlarında daha ideal bir araç olduğunu belirtelim. Firmanın resmi verilerine göre menzili 100 km seviyesinde olan araç, 0’dan 45 km/s hıza 6,1 saniyede ulaşabiliyor. Renault Twizy’nin fiyatını merak edenler için 82 bin TL değerinde bir fiyata sahip olduğunu belirtelim.

Yorumlar
emir uçar
peugeot da çıkarsa keşke hemen elektrikli araçlarını
Cevapla
💠 GakkoCan 💠
Yerli otomobilimiz hepsinide geçecek inşallah
Cevapla
fk07
la Ali ezik misin??? olum bu kadar kendini ezik gorme...
Ali
Tabi Tabi sende binersin artık ; güldüm bilesin..
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.