Güncel

Türkiye'deki kart sayısı 200 milyona ulaştı

Bankalararası Kart Merkezi'nin açıkladığı verilere göre, Türkiye'de kullanılan kart adedi 200 milyona ulaştı.


Anneler Günü arifesinde işlem rekoru kırılırken, anneler için hediye tercihleri ise kuyumculuk, elektronik eşya ve kozmetik oldu. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) 2018 yılı nisan ayı verilerini açıkladı. BKM'nin verilerine göre, nisan ayı sonunda Türkiye'de 63,9 milyon adet kredi kartı ve 135,9 milyon adet banka kartı bulunuyor. Nisan 2017 ile kıyaslandığında kredi kartı sayısında yüzde 7'lik, banka kartı sayısında ise yüzde 11'lik artış görülüyor.

Tablo 1: Kart Sayıları (Milyon Adet) Gelişimi

 


Kartlı ödemeler geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21 arttı

BKM verilerine göre, banka kartları ve kredi kartları ile nisan ayında toplam 64,1 milyar TL'lik ödeme yapıldı. Bu tutarın 56,5 milyar TL'si kredi kartları ile ödenirken, 7,6 milyar TL'sinde banka kartları kullanıldı. Büyüme oranları özelinde incelendiğinde ise banka kartı ile ödemelerde önceki yılın aynı dönemine göre büyüme oranı yüzde 39 olurken, kredi kartı ile ödemelerde ise bu oran yüzde 19 olarak gerçekleşti.

Tablo 2: Kartlı Ödeme Tutarı (Milyar TL) Gelişimi

Anneler Günü haftasında 12 Mayıs Cumartesi günü bankalararası işlem trafiğinde işlem rekoru kırılarak bugüne kadar gerçekleşen en fazla kartlı işlem adedine ulaşıldı

Bankalararası günlük ortalama işlem adedinin yılın daha önceki günlerinde 10-11 milyon arasında seyrettiği görülürken, Anneler Günü arifesi olan 12 Mayıs Cumartesi gününde 12,3 milyon adede çıkarak rekor kırıldı. Anneler Günü'nü içeren 7-13 Mayıs haftasında kartlarla yapılan ödemelerde bir önceki haftaya göre yüzde 52 artışla kuyumculuk sektörü açık ara en fazla artış görülen sektör oldu. Yüzde 22 artışla elektronik eşya, yüzde 17 artışla sağlık/sağlık ürünleri/kozmetik, yüzde 14 artışla mobilya ve dekorasyon, yüzde 11 artışla giyim ve aksesuar sektörleri de ayın bir önceki haftasına göre en fazla artış görülen diğer sektörler arasında yer aldı.

Tablo 3: “Anneler Günü” Sektörel Kartlı Ödeme Tutarı (Milyon TL)

Yorumlar
sefser
80 milyon nufus 200 milyon kart ilginc.milleti ev araba diye borclandirdilar yastik altinda ne var yoksa cikarttilar , ustune destek olun dolar bozdurun x oyle yapiyo y boy z soyle yapiyor dediler dolar oldu 4,5 lira yil sonuna kalmadan 5 lira gorursek sasirmam . bu kart sayisi da 500e dayanir.kim nasil neyle oder bilmem sonra benzetmek gibi olmasin ulkesine donersek sasirmam.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.